قانون جدید سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات ترکیه؛ گوشی‌هایی که یکسال از آن‌ها سیگنالی دریافت نشود، غیرفعال می‌شوند

بر اساس طرح جدید مصوب دولت ترکیه، شماره IMEI تلفن‌های همراهی که به مدت یک سال سیگنالی از آن‌ دریافت نشود، توسط سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات غیرفعال خواهد شد. پیش از این، محدودیت عدم دریافت سیگنال از یک گوشی موبایل در ترکیه ، 7 سال بود.

به گفته سازمان ارتباطات ترکیه، دلیل اصلی وضع مقررات جدید و کاهش دوره عدم دریافت سیگنال، شبیه‌سازی‌های غیرقانونی شماره IMEI است. کلاه‌برداران با روش‌هایی شماره‌هایی که به مدت طولانی غیرفعال بوده‌اند را پیدا و روی گوشی‌های غیرقانونی کپی می‌کنند. 

مصطفی کمال تورناجی، رئیس انجمن بازرگانان ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید: «در ترکیه به طور متوسط در سال 12 میلیون دستگاه تلفن همراه فروخته می‌شود، در نتیجه دوره دریافت سیگنال 7 ساله، امکان سواستفاده برای فروشنده‌های گوشی‌های غیرقانونی را بسیار راحت می‌کرد. با کاهش این دوره به یک سال، انتظار داریم جلوی سواستفاده‌کنندگان این تجارت گرفته شود». 

 

چگونه تلفن همراه غیرفعال‌شده را دوباره فعال کنیم؟ 

تورناجی دراینباره توضیح می‌دهد: «هنگامی که تلفن غیرفعال‌شده را با آخرین سیم‌کارتی که استفاده گرده‌ایم دوباره راه‌اندازی کنیم، بدون هیچ اقدامی دوباره فعال می‌شود. در صورتی که بخواهید گوشی را به سیم‌کارت دیگری انتقال دهید، باید به سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست دهید. با ارائه شماره تلفن همراه و مدارک دستگاه می‌توانید دوباره گوشی را فعال کنید». 

 

اگر شماره IMEI شما شبیه سازی شده باشد، چه کاری باید انجام دهید؟

اگر شماره IMEI تلفن همراهی که استفاده می‌کنید کپی شده باشد، یک پیام هشدار برای هر دو گوشی ارسال می‌شود زیرا سازمان ارتباطان و فناوری اطلاعات سیگنال‌های دو سیم کارت را دریافت می‌کند. پس از این پیام هشدار، باید با فاکتور دستگاه به سازمان ارتباطات مراجعه کنید. پس از طی مراحل احراز هویت، دستگاه کپی‌شده، مسدود خواهد شد.