قوانین تحصیلی جدید ترکیه اعلام شد

    با هدف ارتقا کیفیت دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها، شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) معیارها و قوانین جدیدی را با تمرکز بر انتشارات و اعتبارنامه‌ها معرفی کرد.

    به‌گزارش وب‌سایت خبری «حریت» در روز چهارشنبه ۲۰ مارس، بر اساس قوانین جدید، از این پس دانشگاه‌ها برای افتتاح مقطع دکتری به حداقل یک «اعتبارنامه» نیاز خواهند داشت. علاوه بر این، اعضای هیئت علمی باید دارای مدرک دکترا یا مرتبه علمی «دانشیاری» و حداقل انتشار یک متن علمی در رشته مربوطه باشند. همچنین برای دوره‌های دکتری، وجود حداقل ۶ عضو هیئت علمی شامل مرتبه‌های علمی استاد تمام و دانشیار در دانشکده ضروری است.

    ازجمله دیگر قوانین تصویب‌شده از سوی شورای آموزش عالی می‌توان به‌ ضرورت ایجاد زیرساخت‌های ضروری مانند کتابخانه‌ و آزمایشگاه در دانشگاه‌هایی که به‌دنبال شروع برنامه‌های تحصیلات تکمیلی هستند اشاره کرد. همچنین برای افتتاح دوره کارشناسی ارشد، اعضای هیئت علمی باید دست‌کم ۲ ترم در مقطع کارشناسی و برای افتتاح دوره دکترا، اعضای هیئت علمی حداقل ۴ ترم در مقطع کارشناسی و ۲ ترم در مقطع کارشناسی ارشد تدریس کرده باشند.

    بر اساس اعلام شورای آموزش عالی، برنامه‌های تحصیلی که نتوانند تا پایان سال تحصیلی ۲۰۲۶-۲۰۲۷ استانداردهای جدید را رعایت کنند، متوقف خواهند شد.