لاوروف: ایران به روند عادی‌‌سازی روابط ترکیه- سوریه می‌پیوندد

روز سه شنبه ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با سامح شکری همتای مصری خود، از توافق اولیه برای مشارکت ایران در گفتگو‌های سه جانبه روسیه-ترکیه- سوریه خبر داد.

 سرگئی لاوروف، در این نشست خبری گفت: «روسیه از علاقه‌مندی اردوغان به عادی سازی روابط با بشار اسد حمایت می‌کند و آماده پیشبرد کارهای مربوطه است».

چندی پیش، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز در جمع گروهی از جوانان این کشور، روی دیدار‌های سه جانبه مقامات ترکیه، روسیه و سوریه گفته بود «می‌توانیم ایران را هم به این چارچوب اضافه کنیم».

 سرگئی لاوروف ضمن ابراز آمادگی برای اقدامات لازم در این راستا، تاکید کرد: «توافقی در مورد مشارکت ایران در این خصوص حاصل شد. روسیه، ایران و ترکیه اعضای سه گانه آستانه هستند که به حل مسئله سوریه می‌پردازند».

لاوروف در ادامه گفت: «فکر می‌کنم منطقی است که روسیه و ایران در تماس‌های آتی برای ارتقای بهبود روابط ترکیه و سوریه حضور یابند. کار بر روی مدت زمان و فرمت خاص ادامه دارد. پیشرفت گام به گام مطرح است، هر قدم، هر چند کوچک، باید نتایج عینی به همراه داشته باشد».

لاوروف در واکنش به اظهارات بلینکن درباره احتمال استفاده از روش‌های نظامی علیه ایران نیز گفت: «غرب ترجیح می‌دهد قطعنامه‌های شورای امنیت را نادیده بگیرد».

وی همچنین گفت: «روسیه از اوضاع پیرامون ایران نگران است و تصمیم غرب برای حرکت به سمت لغو برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشتباه فاحشی بود».