ماجراجویی پرواز بالن‌های هوای گرم در کاپادوکیا

پرواز بالن‌های هوای گرم در کاپادوکیا که در سال ۱۹۸۷ با بالن‌سواری ۵ نفر آغاز شده بود، امروزه به یکی از جاذبه‌های این منطقه تبدیل شده است. روزانه حدود ۳۷۰۰ توریست داخلی و خارجی با این بالن‌ها بر فراز منطقه پرواز می‌کنند.

خبرگزاری آناتولی گزارش داده است که پرواز بالن‌های هوای گرم در کاپادوکیا ۳۶ سال پیش در چارچوب یک رویداد تبلیغاتی یک شرکت خارجی، با بالن‌سواری ۵ نفر آغاز شد؛ اکنون ۲۷ شرکت با ۱۵۶ بالن گردشگران بسیاری را به آسمان این منطقه می‌برند.

پرواز بالن‌های هوای گرم که در سال‌های اول توسط خلبانان خارجی انجام می‌شد، با گذشت زمان و با تاسیس شرکت‌های محلی که تورهای بالن هوای گرم راه انداختند، امکان استخدام خلبانان ترک آموزش‌دیده در منطقه را فراهم کرد.

این صنعت بالن‌گردی سالانه حدود ۸۵ میلیون یورو به اقتصاد ترکیه کمک می‌کند، و توانسته است برای بسیاری ازجمله خلبانان، ناظران، خدمه زمینی، واحدهای فنی و ارائه دهندگان خدمات فعالیت‌های توری اشتغال ایجاد کند.

بر اساس اطلاعات گردآوری شده خبرگزاری آناتولی به مناسبت «۷ دسامبر روز جهانی هوانوردی غیرنظامی»، نزدیک به ۶۰۰ هزار گردشگر در ۱۱ ماه سال جاری در تورهای پرواز بالن‌های هوای گرم کاپادوکیا شرکت کردند.