ماهواره تورکست ۵آ در مدار ۳۱ درجه شرقی آغاز به کار کرد

رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در مراسم راه اندازی ماهواره Türksat 5A در محوطه دانشگاه Gölbaşı تورکست شرکت کرده و سخنرانی کرد. وزیر حمل و نقل و زیرساخت ها Adil Karaismailoğlu (چپ) نیز در این برنامه شرکت کرد. ( Mustafa Kamacı - Anadolu Ajansı)

ماهواره تورکست ۵آ در مدار ۳۱ درجه شرقی قرار گرفت و آغاز به کار کرد.

وزیر حمل و نقل و زیرساخت، عادل کارااسماعیل اوغلو اعلام کرد که ماهواره تورکست ۵آ در ۴ می ۲۰۲۱ به مدار ژئوسنکرون خود در فضا رسیده و آزمایشات مداری آن که از ۵ می آغاز شده بود با موفقیت پایان یافته است.
شروع به کار این ماهواره در مراسمی با حضور رئیس جمهور اردوغان در ۲۸ ژوئن، در یکی از مقرهای شرکت تورکست واقع در منطقه گولباشی استان بورسا صورت گرفت.

ترکیه؛ یک بازیگر بین‌المللی در زمینه فعالیت‌های ماهواره‌ای و فضایی

کارا اسماعیل اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه


وزیر حمل و نقل و زیرساخت عادل کارااسماعیل اوغلو گفت «ترکیه همزمان با تکنولوژی‌های ماهواره‌ای، در زمینه تلاش‌های فضایی نیز به سرعت پیش رفته و ماهواره‌های مخابراتی ملی و نو‌آورانه خود را در حوزه‌های تولید، همگام سازی، تست و پرتاب را همزمان انجام می‌دهد».
کارااسماعیل اوغلو با بیان اینکه ترکیه، در راه تبدیل شدن به یک بازیگر بین‌المللی در زمینه فعالیت‌های ماهواره‌ای و فضایی است، عنوان کرد: «به واسطه این ماهواره در مورد خدمات پخش و دسترسی به اینترنت، سیستم‌های خبری استراتژیک را پیوسته بروزرسانی خواهیم کرد و به تناسب زمان نوآوری‌های صورت گرفته را به آن افزوده و در اختیار شهروندان قرار خواهیم داد.»


وزیر ارتباطات همچنین افزود که ترکیه قصد آن دارد با پخش تلویزیون و رادیو از طریق این ماهواره و همچنین ایجاد دسترسی به اینترنت و سایر خدمات ممکن ماهواره‌ای، در منطقه به یک قطب و در جهان به یک برند تبدیل شود. وی گفت که قدرت و تاثیرگذاری کشور در بعد فضایی به اندازه حمل و نقل زمینی، هوایی، راه آهن و انتقالات دریایی مهم و حیاتی است.


کارااسماعیل اوغلو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به توانایی‌های تکنیکی این ماهواره، گفت که ماهواره با پخش تلویزیونی و خدمت دهی در زمینه داده‌های ارتباطی، ترکیه را در جهان جزو کشورهای پیشرویی خواهد کرد که از نسل جدید Ku-Band بهره‌مند است. همین امر هم ترافیک مخابره ماهواره‌ای ترکیه را افزایش خواهد داد. ماهواره‌ای که به واسطه دو سیستم الکتریکی می‌تواند بیش از ۳۰ سال پوشش تلویزیونی و مخابراتی انجام دهد.


وی همچنین یکی از ویژگی‌های این ماهواره را قدرت پوشش آن عنوان کرد و گفت این ماهواره ترکیه، اروپا، خاورمیانه، آفریقای شمالی، آفریقای شرقی و میانه-غربی، دریاهای مدیترانه، دریای اژه و دریای سیاه را تحت پوشش قرار خواهد داد.


تورکست ۵آ، در ۸ ژانویه ۲۰۲۱ از پایگاه Cape Canaveral از ایالت فلوریدای آمریکا به هوا پرتاب شده بود.