مبارزه با خشونت خانگی؛ کمپین «SheSaidNo» ترکیه ۲.۵ میلیونی شد

کمپین SheSaidNo که توسط نهاد زنان سازمان ملل متحد ترکیه (UN Women) علیه «خشونت خانگی» آغاز شد، در مدت کوتاه فعالیتش (۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر ۲۰۲۲) به ۲.۵ میلیون نفر همراه در رسانه‌های اجتماعی رسید.  

این کمپین با هدف افزایش آگاهی در مورد علائم و پیامد‌های خشونت خانگی و نحوه مقابله با آن در چارچوب ۱۶ روز فعالیت علیه «خشونت مبتنی بر جنسیت» آغاز شد. در این کمپین از همه خواسته شد پوسترهای طراحی‌شده مورد علاقه خود در این رابطه را انتخاب کرده و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. 

تاکنون بیش از ۵۰ اینفلوئنسر و بیش از ۸۰ سازمان غیردولتی و نهادهای خصوصی از این کمپین حمایت کرده‌اند. علاوه بر این، تقریباً ۵۵ هزار نفر، در آزمون ۱۰ سوال مطرح‌شده از سوی حساب زنان سازمان ملل ترکیه شرکت کردند. 

 بر اساس نتایج اولیه آزمون مطرح‌شده که اکثر شرکت‌کنندگان آن زنان بودند، «میل به کنترل‌گری» در روابط عاطفی، اغلب با «اطلاع دادن به یکدیگر» اشتباه گرفته می‌شود. همچنین مشخص شد اطلاعات کافی در مورد آنچه باید در مواجهه با فرد خشونت‌دیده انجام داد، وجود ندارد. 

«خشونت خانگی» یا «خشونت شریک عاطفی»، نوعی از خشونت است که می‌تواند شامل خشونت فیزیکی، جنسی، روانی، اقتصادی و حتی آزار و اذیت دیجیتال توسط پارتنر فعلی یا سابق در روابط عاطفی باشد. «خشونت خانگی» یکی از رایج‌ترین اشکال خشونتی است که زنان در سراسر جهان تجربه می‌کنند. از هر سه زن در سراسر جهان، یک زن مورد خشونت فیزیکی یا جنسی -عمدتاً توسط شریک عاطفی- قرار می گیرد.