مجردها و دانشجویان؛ اولویت صاحبخانه‌های ترکیه

این روزها صاحب‌خانه‌ها روش‌های مختلفی برای کسب سود بیشتر در پیش گرفته‌اند. در پی افزایش تورم در ترکیه و قانونی شدن سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره‌بهای منازل مسکونی، روش جدید صاحب‌خانه‌ها، کرایه دادن کوتاه مدت خانه یا اجاره آن به دانشجویان و مجردهاست.

به گزارش وب‌سایت خبری NTV در ۶ آگوست، صاحب‌خانه‌ها که قبل از این به دنبال مستاجران طولانی‌ مدت بودند، با افزایش اجاره‌بها و مشکلات کمبود مسکن، ترجیح می‌دهند خانه‌های خود را به دانشجویان مخصوصا دانشجویان سال سوم و چهارم و مجردها کرایه دهند. چرا که هر لحظه ممکن است موقعیت زندگیشان عوض شود.

ریدوان آکگون، رئیس اتحادیه املاک و مستغلات ازمیر می‌گوید: «به دنبال جستجوی زیاد  شهروندان برای اجاره مسکن، صاحبان املاک به طور طبیعی  ترجیح می‌دهند تا قراردادهای کوتاه‌ مدت با مستاجران داشته باشند. بنابراین دانشجویان سال آخر یا سال سوم و مجرد ترجیح داده می‌شوند. زیرا با پایان تحصیل و ازدواج فرد، باید قرداد جدیدی بسته شود».

مشاورین املاک می‌گویند در این رفتار صاحب‌خانه‌ها، تصمیم دولت ترکیه که اعلام کرده است، از روز دوم جولای ۲۰۲۳ به مدت یک‌سال، بالاترین میزان مجاز برای افزایش نرخ اجاره‌بهای منازل مسکونی، ۲۵ درصد است، تاثیرگذار بوده. 

بر اساس داده‌های منتشرشده توسط معاون دبیر کل شهرداری استانبول، در بازه زمانی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ میزان متوسط اجاره‌بها در کل ترکیه ۵۸۳ درصد افزایش داشته است. این میزان افزایش در کلان‌شهرها به ۶۹۷ درصد رسیده است.