مجسمه‌های مومی در چوروم

  مجسمه‌سازان، هاکان آکتان و حسین اینجی در شهر چوروم پس از این‌که در سال ۲۰۰۲ از دانشگاه قاضی فارغ التحصیل شدند به مدت ۱۶ سال در آتلیه‌ی ساختگی خودشان هم برای پیشرفت مهارت‌شان و هم برای سرگرمی برای بیشتر از ۵۰ موزه در داخل و خارج از کشور بیشتر از هزار مجسمه‌ی مومی ساختند. 

  مجسمه‌ساز حسین اینجی پس از فارغ‌التحصیلی

  مجسمه‌ساز، هاکان آکتان می‌گوید:«ما از پیشگامان مجسمه‌سازی در ترکیه هستیم. مرکز این کار فرانسه و انگلیس است. با خود گفتیم که ما هم در این بخش حضور خواهیم داشت. این کار را در چوروم شهری از آناتولی انجام می‌دهیم. و خوش‌حالیم از این موفقیت.»

  آکتان ادامه داد:«تا به حال بیشتر از هزار مجسمه ساخته‌ایم. کار ما معمولا توضیح گذشته‌ها به نسل جدید است. و آتلیه‌ی ما آشپزخانه‌ی این موزه‌هاست.»

  هاکان آکتان پس از فارغ‌التحصیلی

  چوروم-خبرگزاری آناتولی- این مجسمه‌سازان بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در چوروم آتلیه‌ای برای خوشان تعبیه کرده و پس از آن با ارتباطاتی که در این حوزه گرفتند جای خالی این بخش را در ترکیه دیدند و توانستند به صورت جدی کار خود را گسترش دهند. مجسمه‌های این دو مجسمه‌ساز در موزه‌های بسیاری در داخل و خارج از کشور به نمایش گذاشته شده. 

  مجسمه عاشیک ویصل 

  آکتان می‌گوید:«ساختن یک مجسمه بسته به خصوصیات آن می‌تواند تا شش ماه طول بکشد. تا به امروز فرصت ساخت مجسمه‌های افراد مشهوری از جمله آتاتورک، عاشیک ویصل، فاتح سلطان محمت را داشته‌ایم. اولین مجسمه‌های ما در سال ۲۰۰۹ در موزه‌ای در آماسیا به نمایش درآمد. در خیلی از موزه‌های داخل و خارج از کشور مجسمه‌های ما به نمایش درآمده. در برخی از آن‌ها ۵ مجسمه در برخی از آن‌ها ۸۰ تا ۱۰۰ مجسمه. هر سال تعداد این موزه‌ها بالا می‌رود.»