ازجمله- مورات آکشام، مدیر کل بانک فاینانس ترکیه، در مقاله‌ای از پیش‌بینی خود مبنی بر رسیدن ترکیه به حجم صادرات سالانه ۵۰۰ میلیارد دلار خبر داد.

مورات آکشام، مدیرکل بانک فینانس امروز در یک یادداشت، برآوردهای خود را از وضعیت اقتصادی و مالی ترکیه نوشته است. او با این جملات نوشته خود را آغاز می‌کند که سیستم مشارکت مالی با قدرت‌گیری از چرخه تولید، سیستمی متکی به تولید و صادرات است. او از پشرفت و توسعه این چرخه در ترکیه سال‌های اخیر نیز خبر می‌دهد. بنا بر نوشته او ترکیه در اوایل دهه ۱۹۹۰ صادراتی در سطح ۱۲ میلیارد دلار در سال داشت. اما تنها در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ حجم صادرات این کشور از ۱۸ میلیارد دلار هم فراتر رفت. پیش‌بینی ما رسیدن به رقم ۲۱۰ میلیارد دلار رقم صادرات تا پایان سال است.

بر اساس گفته آکشام نسبت صادرات به واردات در ترکیه به ۸۲-۸۳ درصد رسیده است. وی اظهار می‌دارد که «ما باید بتوانیم حداقل به ۵۰ کشور و هر کدام ۱۰ میلیارد دلار صادر کنیم و ۵۰ شهر ترکیه را نیز به حجم صادرات بالای ۱۰ میلیارد دلار برسانیم. همین حالا شهر غازی‌آنتپ به آمار نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار حجم صادرات سالانه رسیده است. وی می‌گوید که غازی آنتپ شهری پیشگام در حمایت از کارگران و صنعتگران در ترکیه است. سهم این شهر در صادرات ترکیه از یک درصد به ۵ درصد افزایش یافته و همچنان ادامه دارد. غازی آنتپ شهری با امکانات حمایتی بسیار خوب برای کارآفرینان است. در واقع این شهر مثالی از آن است که هدف صادراتی ما دور از دسترس نیست.

Photo by AA

آکشام عنوان داشته است که اولویت فینانس بانک، حمایت از صادرکنندگان و صنعتگران به واسطه سرمایه‌گذاری و حمایت از طرح‌های عملیاتی است. «به‌عنوان یک بانک، ما همیشه در تولید و تجارت مشارکت خواهیم داشت. تمرکز ما در این بخش، ارتباط با تجارت‌خارجی است». 

او در ادامه خبر داد: ساختار لیزینگ در بانک فعال‌تر شده و همچنین نمایندگان تجارت خارجی در تمام شعب بانک حضور دارند. او میگوید که این بانک قصد دارد تا یکی از بزرگترین بانک‌های ترکیه در بخش مالی تجارت خارجی ترکیه باشد. شعار ما این است: «بانک کسانی که با هم مشارکت می‌کنند و با هم برنده می‌شوند».

آکشام در یادداشت خود به تأمین منابع از انرژی تجدیدپذیر نیز تاکید داشت. ترکیه بر مبنای توافق نامه پاریس قصد آن دارد که به سهم خود میزان کربن در جهان را کاهش دهد. ما به عنوان یک بانک، تقریباً ۲۰ درصد سهم تأمین منابع انرژی خورشیدی در ترکیه را در اختیار داریم. بانک ما با شرکت HT Solar همکاری می‌کند که از مهم‌ترین شرکت‌های تأمین انرژی در جهان است. در این همکاری دوجانبه، آموزش‌هایی به صنعتگران درباره استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر می‌دهیم.