روزها بود که کشورهای اروپایی و اعضای ناتو نسبت به وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین هشدار داده بودند. همچنین این کشورها رایزنی‌های دیپلماتیک گسترده‌ای را نیز میان دو کشور برای جلوگیری از وقوع جنگ آغاز کرده بودند.

امروز ۲۴ فوریه با شروع حمله نظامی روسیه به اوکراین در ساعات آغازین صبح، تحرکات دیپلماتیک میان کشورهای مختلف نیز افزایش یافت. در همین رابطه برخی از مقامات سیاسی در جلوی دوربین‌ها قرار گرفته و خواهان پایان درگیری نظامی شده‌اند. اما درگیری‌ها به گونه‌ای پیش رفته است که در ساعت ۱۸ به وقت ترکیه، رئیس جمهور اوکراین در شهر کی‌یف حکومت نظامی اعلام کرد.

در این میان، ترکیه یکی از کشورهایی بوده است که از زمان به وجود آمدن تنش‌ها تلاش کرده است که راهی برای گفتگو میان دو کشور باز کند. 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، علاوه بر آنکه به اوکراین سفر کرده، چندین بار هم تلفنی با روسای جمهور دو کشور گفتگو کرده است. اما با آغاز جنگ موضع ترکیه به نفع اوکراین بوده است. ترکیه که در سال گذشته حدود ۲۴ پهپاد نظامی نیز به اوکراین فروخته، در دو بیانیه جداگانه عملیات نظامی نیروهای مسلح روسیه علیه اوکراین را غیرقابل قبول دانسته است. 

آقای اردوغان در سخنرانی امروز خود نیز، ضمن تاکید بر حضور در نشست فردا صبح اعضای ناتو در رابطه با جنگ، بار دیگر بر غیرقابل قبول بودن رفتار روسیه اشاره کرده و از این کشور خواست تا عملیات نظامی را متوقف کند.

اینجا مروری می‌کنیم بر آنچه در ۲۴ ساعت گذشته در رابطه اوکراین، سوریه و ترکیه روی داد. (ساعت‌های ذکر شده به زمان ترکیه اعلام شده است)


۲۳ فوریه 

ساعت ۱۶:۴۰ – مسکو

ولادمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در یک مکالمه تلفنی شرکت کردند. رئیس جمهوری ترکیه مجدداً بر راه حل غیر نظامی میان مسکو و کی‌یف تأکید کرد و خاطر نشان کرد آنکارا هرگونه اقدام علیه حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد و این «یک موضع اساسی است».

رئیس جمهوری روسیه نیز گفت: «من به رئیس جمهور اردوغان گفتم که به دلیل امتناع دولت اوکراین از رعایت توافقات مینسک، به رسمیت شناختن لوگانسک و دونتسک به یک «ضرورت عینی» برای روسیه تبدیل شده است».

Photo by AA

ساعت ۱۸ – کی‌یف؛ حملات سایبری گسترده بر روی وب سایت‌های وزارت‌های امور خارجه، کشور، دفاع و شورای وزیران انجام می شود.

ساعت ۲۰:۲۰؛ خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد دو کاروان زرهی ارتش روسیه عمدتاً متشکل از تانک در مسیر دونباس مشاهده شدند.

ساعت ۲۱؛ رهبران دونتسک و لوهانسک از پوتین برای آن چه «دفع تجاوزات کی‌یف» می‌خوانند کمک خواستند.

Photo by AA

۲۴ فوریه

ساعت : ۰۰:۳۰ ؛ کاخ سفید اعلام کرد با روسیه نمی‌جنگیم و به اوکراین نیرو نمی‌فرستیم، اما اقدامات دیگری انجام خواهیم داد.

۰۴:۰۰ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید «روسیه تا قبل از سپیده صبح به اوکراین حمله خواهد کرد».

۵:۳۰؛ پوتین در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد که نیروهای ارتش روسیه به دستور او وارد دونباس در شرق اوکراین شده‌اند.

Photo by AA

۷:۳۰ وزیر امور خارجه اوکراین : پوتین تهاجم تمام عیار به اوکراین را آغاز کرد. شهرهای صلح آمیز اوکراین مورد حمله قرار گرفته‌اند. اوکراین از خود دفاع خواهد کرد و پیروز خواهد شد. جهان باید جلوی پوتین را بگیرد. الان وقت عمل است.

۷:۳۴؛ سفارت اوکراین در آنکارا از ترکیه کمک خواست: روسیه جنگ علیه اوکراین را آغاز کرده است. ما از شریک استراتژیک خود ترکیه و مردم دوست ترکیه می خواهیم که در این زمان سخت از ما حمایت کنند.

Photo by AA

۰۷:۳۴؛ ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین: اگر به زندگی ما، آزادی ما، فرزندانمان حمله شود، از خود دفاع خواهیم کرد، حمله نخواهیم کرد، از خود دفاع خواهیم کرد. در تمام مناطق اوکراین حکومت نظامی اعلام می‌شود.

۰۸:۰۰؛ پوتین: «ما هیچ برنامه ای برای تسخیر کی‌یف نداریم. ما به هیچ کس چیزی زور نخواهیم داد». در همین لحظه صدای آژیر قرمز حمله هوایی در آسمان کی‌یف منتشر شد.

۰۸:۱۵؛ وزارت دفاع روسیه: نیروهای ما به شهرهای اوکراین حمله نکردند، بلکه به مناطق نظامی یورش برده‌اند.

۰۸:۲۰؛ پوتین با رئیس جمهور اردوغان تلفنی گفتگو کرد.

Photo by AA

۰۹:۰۰ آنکارا؛ صبح وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: حریم هوایی اوکراین همچنان بسته است. این وزارت‌خانه از شهروندان خود در اوکراین خواست تا «در مرحله فعلی در خانه یا مکان امن بمانید و از سفر خودداری کنید. حمایت ها و راهنمایی های لازم برای کسانی که قصد خروج از کشور را دارند انجام خواهد شد».

۱۰:۲۰؛ به‌دلیل ریزش شدید شاخص بورس استانبول، عملیات قطع کننده مدار وارد عمل شد.

ساعت ۱۱:۱۵؛ آنتون گراشچنکو، وزیر امور داخلی اوکراین: به هر کسی که وارد خاک ما شود تیراندازی می‌کنیم. هزاران سرباز اوکراینی و روسی کشته شدند. به ما این فرصت را بدهید که در آسایش و آرامش زندگی کنیم. پوتین را متوقف کنید.


ساعت ۱۲:۳۰؛رئیس جمهور اوکراین زلنسکی: از مردم خود می‌خواهم به ارتش ما بپیوندند. دشمن متحمل خسارات بزرگی می‌شود و از این هم بیشتر خواهد شد… من از مردم روسیه درخواست می‌کنم. من انتظار دارم روس‌ها صدای خود را در برابر این جنگ ناعادلانه بلند کنند. لطفاً بیایید و اعتراض کنید. روابط دیپلماتیک با روسیه را قطع کردیم.

ساعت ۱۲:۳۰؛ لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی چهار کشوری هستند که امروز ماده ۵ پیمان ناتو را فعال کردند. ماده‌ای که تصریح می‌کند: «هر زمان که به نظر هر یک از اعضای ناتو، تمامیت ارضی، استقلال سیاسی یا امنیت هر یک از اعضا مورد تهدید قرار بگیرد، طرف‌ها با یکدیگر مشورت خواهند کرد».

ساعت ۱۴؛ وزارت امور خارجه ترکیه: عملیات نظامی نیروهای مسلح فدراسیون روسیه علیه اوکراین را غیرقابل قبول می دانیم و آن را رد می کنیم.

ساعت ۱۴:۳۰؛ رئیس جمهور اردوغان: «عملیات نظامی روسیه در اوکراین را غیرقابل قبول می‌دانیم و آن را رد می‌کنیم. بار دیگر تاکید می‌کنیم که مشکلات بین روسیه و اوکراین که با آن‌ها روابط عمیق تاریخی و روابط دوستانه داریم، باید از طریق گفتگو حل شود».