مرکز توان‌بخشی معتادان بیت‌کوین

    ازجمله- معامله با رمز ارزها یکی از ترندهای فراگیر روزگار ماست، بسیاری وارد بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال شده‌اند. اما این بازار جذاب برای عده‌ای چنان هیجان انگیز است که نمی‌توانند از معامله در این بازار دست بردارند.

    برای این افراد که معتاد به معامله شده‌اند، در اسکاتلند محلی به نام «کریپتو کسل» تاسیس شده است. این اولین مرکز درمانی معتادان به معامله‌های رمزارز و بیتکوین است. مراجعه بیماران به این مرکز طی سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است. این آمار هم بالارفتن میزان توجه به مرکز و هم افزوده شدن تعداد کسانی که به معامله معتاد شده‌اند را نشان می‌دهد.

    تونی مارینی روان درمانگر این مرکز می‌گوید نخستین روانشناسی است که معامله با رمزارزها را هم طراز با «قمار» ارزیابی کرد. او از سال ۲۰۱۷ در این‌ جا به درمان معتادان بیت کوین مشغول است.

    او می گوید: «اکثر معتادان با معامله‌های تفننی شروع می‌کنند پس از هر برد با ترشح دوپامین در مغز، رویای پولدار شدن را در سر می‌پرورانند… از دست دادن مبالغ هنگفت می‌تواند حتی منجر به خودکشی آنان نیز شود».

    تونی از سال ۲۰۱۷ حدود ۱۵ نفر که به ارزدیجیتال اعتیاد داشته‌اند را درمان کرده است. به گفته او آن‌ها وقتی می‌فهمند چه کار کرده‌اند احساس شرمندگی و حماقت می‌کنند.