مرگبارترین حمله انتحاری بر ضد شیعیان افغانستان در ماه‌های اخیر

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و منابع محلی، شمار قربانیان حمله انتحاری امروز ظهر به نمازگزاران جمعه مسجد شیعیان قندوز، به بیش از ۱۰۰ نفر کشته و زخمی‌ شدن بیش از ۱۵۰ نفر رسیده است. منابع محلی به «ازجمله» خبر می‌دهند شمار قربانیان قطعاً بیش از این خواهد شد.

تصاویر و فیلم‌های مخابره شده از صحن و محراب مسجد بسیار دلخراش است و انتشار آن ممکن نیست.

هنوز گروهی مسئولیت فاجعه را نپذیرفته، گرچه نگاه‌ها به سمت داعش خراسان معطوف است.

افغانستان که در دو ماه گذشته و پس از سیطره طالبان، کم‌تر شاهد عملیات‌های انتحاری بود، به تازگی موج تازه‌ای از کشتار را به خود می‌بیند. طالبان که پیش از این، خود یکی از مهم‌ترین عاملان حملات انتحاری بر ضد باشندگان افغان بود، حالا در شرایطی که کشور را به سمت یک جنگ داخلی می‌کشاند، با موجی از حملات گروه‌های رقیب بر ضد امنیت کشور و طالبان روبرو است.

این در حالی است که طالبان برای پذیرفته شدن در جامعه جهانی و کشورهای همسایه راه پر پیچ و خمی در پیش دارد. طالبان پیش از این برای نشان دادن آن‌چه حسن نیت خود می‌خواند، اجازه برگزاری مراسمات عاشورا و اربعین را به شیعیان هزاره و سایر نقاط کشور داده بود و حتی امنیت آن‌ها را نیز تأمین کرد؛ موضوعی که در میان مقامات ایران نیز بازتاب داشت و در رسانه‌های ایران به‌عنوان نشانه‌ای از «تغییر رویکرد طالبان» خوانده می‌شد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی طالبان، در واکنش به این اتفاق در حساب توییتر خود نوشته است، در جنایت ظهر امروز در منطقه خان آباد بندر مربوطات مرکز ولایت کندز در یک مسجد هموطنان اهل تشیع یک انفجار رخ داد، که از اثر آن تعداد هموطنان ما شهید و زخمی شدند.

مجاهدین قطعه خاص به محل حادثه رسیدند و بررسی ها را آغاز کردند.