مساجد چوبی ترکیه در یونسکو ثبت شد

    محمت نوری ارسوی، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه از طریق حساب شبکه‌ اجتماعی خود اعلام کرد که مساجد دارای ستون‌های چوبی ترکیه که متعلق به قرون وسطی هستند، در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل یعنی سازمان یونسکو ثبت شد.

    به گزارش خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۲۱ سپتامبر، این رویداد در چهل و ششمین نشست کمیته میراث جهانی در ریاض عربستان اتفاق افتاد. بر این اساس، شهر باستانی گوردیون (حوالی آنکارا کنونی) و مساجد قرون وسطایی ترکیه با ستون‌های چوبی، به ثبت یونسکو رسیدند.

    مسجد «بی‌شهیر اشرف اوغلو» در قونیه، مسجد جامع «سیوری‌حصار» (اولو جامی) در اسکی‌شهیر، مسجد «ماحموت بی» در کاستامونو و مسجد «آهی شرف‌الدین» (ارسلان‌حانه) آنکارا در فهرست یونسکو جای گرفتند. این مساجد که سبک معماری مساجد آسیای مرکزی و ترکیه را دارند، علاوه بر ستون‌های چوبی، از منبت‌کاری نیز بهره برده‌اند. 

    شهر باستانی گوردیون که باستان‌شناسان معتقدند مربوط به قرن ۱۲ پیش از میلاد است نیز با مقبره چوبی مشهور پادشاه میداس در فهرست یونسکو ثبت شد. ترکیه درحال حاضر ۲۱ مکان ثبت شده در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل دارد.