مسجد سانجاکلار، عبادت‌گاهی با الهام از غار حرا

ازجمله- مساجد تاریخی ترکیه جلوه‌ای از تمدن ۱۰ هزار ساله ترکی هستند اما از حدود ۳۰ سال پیش برخی از این مسجدها به شیوه معماری مدرن ساخته شده‌اند که در طی این سالیان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

مسجدهایی مثل Derinkuyu در نوشهیر یا مسجد مجلس بزرگ ترکیه در آنکارا یا مسجد وادی سبز در منطقه عمرانیه استانبول ازجمله مسجدهایی با معماری متفاوت هستند که توسط معماران برجسته‌ای مثل بهروز چینی‌چی بنا شده‌اند. 

Yeşilvadi Camii
TBMM Camii
Derinkuyu Park Camii

یکی از این مسجدها مسجد سانجاکلار در منطقه بویوک چکمجه استانبول است. این مسجد در سال ۲۰۱۲ توسط معمار مشهور، Emre Arolat انشا شده است. معماری مدرن و مینیمال این مسجد باعث کسب جایزه ساختمان مذهبی سال ۲۰۱۵ شده است. مسجد سانجاکلار شبیه به غار حرا است. این مسجد به مساحت ۷۰۰ متری با سنگ‌های خاکستری و بتن ساخته شده است. 

Photo by Getty

معماری متفاوت

طراحی داخل مسجد فوق مدرن و متفاوت از دیگر مساجد ترکیه است. به شکلی که فضای درونی مسجد زیر زمین قرار گرفته و تنها مناره‌ آن از زیر زمین به بالا قد کشیده است. پله‌های بتنی عریضی بیرون از فضای درونی قرار گرفته است که سنگ‌های پله‌ها در میان استخر آب کم عمق به ورودی منتهی می‌شوند. در مرکز ساختمان نمازخانه بتنی عظیمی قرار گرفته است که نمازگزاران زن و مرد با صفحه سیاهی از هم جدا می‌ایستند. اما نکته قابل توجه این است که زنان هم‌سطح مردان به برپایی نماز می‌ایستند. 

Photo by Getty

امره آرولات برای طراحی و ساخت این مسجد، برنده جایزه بین‌المللی ریبا ۲۰۱۸ شده. جایزه بین‌المللی ریبا از سال ۱۹۹۵ میلادی تاکنون سالانه به پرافتخارترین و زیباترین معماری دنیا از بریتانیا ارائه می‌شود و یکی از معتبرترین جایزه در حوزه معماری محسوب می‌شود.

سادگی، فروتنی در عبادت

در ساختار بنای این مسجد هیچ تزئین اضافه‌ای وجود ندارد و بیشتر بر معماری فضا متمرکز شده است. آرولات می‌گوید،

این سادگی در معماری بیشتر با روح و هسته اصلی فلسفه اسلام که همان فروتنی است هماهنگی دارد. این مسجد از هرگونه رنگ و زرق و برق عاری است تا اختلالی در ارتباط بندگان با خدا ایجاد نکند.

به گفته معمار این مسجد، مکان غار‌مانند این مسجد و سکوت آن، باعث می‌شود تا عبادت‌کننده خود را با خدای خود تنها احساس کند و عبادتش غیرنمایشی و واقعی باشد. 

Photo by Getty

گذری به بیوگرافی معمار امره آرولات

امره آرولات معمار ترک متولد ۱۹۶۳ و بنیان‌گذار شرکت معماری EAA-Emre Arolat Architecture است. او فارغ التحصیل دانشگاه معمار سینان است که در زمان تحصیل خود، در یک شرکت معماری در واشنگتن کار کرده است. او معماری بیش از ۱۰۰ بنای مدرن در ترکیه، آذربایجان، ایتالیا و… را ازجمله موزه نقاشی و مجسمه استانبول، زورلو سنتر، ترمینال چند فرودگاه مانند صابیحا گپکچن و فرودگاه دالامان را برعهده داشته است. 

ویکی پدیا- امره آرولات

زورلو سنتر – ویکی پدیا