معاون اول رئيس‌جمهور: مبارزه با تورم، اولویت نخست دولت ترکیه

    جودت ییلماز، معاون اول رئيس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که مبارزه با تورم، اولویت نخست دولت ترکیه است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که تورم به همان شکلی که در برنامه میان‌مدت دولت پیش‌بینی شده، کاهش یابد.

    به گزارش روزنامه «حریت» در تاریخ ۱۰ مارس، ییلماز بیان کرد: «سیاست‌های لازم برای مهار تورم ازجمله سیاست‌های پولی و مالی را تنظیم کرده‌ایم. بانک مرکزی نیز به نوبه خود، اقدامات لازم را انجام می‌دهد». وی توضیح داد: «اصلاحات ساختاری، رکن مهم دیگری در مبارزه با تورم است که دیدن نتایجش زمان می‌برد».

    ییلماز اعلام کرد که شتاب تورم در ماه‌های آتی از دست می‌رود. وی تصریح کرد که پس از ماه می، تورمِ سالانه نیز کاهش خواهد یافت که نتیجه‌اش حوالی ماه‌های ژوئن و ژوئیه مشخص می‌شود. معاون اول رئیس‌جمهور گفت که کاهش شدید تورم در سال ۲۰۲۵ مشاهده خواهد شد و طبق پیش‌بینی قبلی، تورم در سال ۲۰۲۶ تک‌رقمی می‌شود.

    وی درباره بخش مسکن توضیح داد: «تقاضا برای خرید خانه‌هایی که با وام حمایت می‌شوند تورم‌زا بوده، اما راه چاره، افزایش عرضه مسکن است. در مورد تمدید سقف افزایش ۲۵ درصدی مبلغ اجاره‌بهای واحدهای مسکونی نیز دولت تجزیه و تحلیل‌ها را انجام داده و تصمیم نهایی را خواهد گرفت».