معاون رئیس‌جمهور ایران:هر روز تعطیلی در این کشور ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد

میثم لطیفی، معاون رئیس‌جمهور ایران و رئیس سازمان اداری و استخدامی، ۴ بهمن ماه گفت: «هر روز تعطیلی در کشور ۲ هزار و۴۰۰ میلیارد تومان هزینه برای دولت بر جا می‌گذارد. ۴۰ درصد نیروهای دولتی در وزارت آموزش و پرورش مشغول به فعالیت هستند که هر روز تعطیلی در این بخش قریب به یک هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد».

لطیفی که در دوازدهمین همایش ملی بهره‌وری سخن می‌گفت با اشاره به اینکه برای تصمیماتمان باید بهره وری را مد نظر قرار دهیم تا به نتیجه مطلوب دست یابیم، تاکید کرد: باید از تکرار خطا و اصرار بر خطا در راستای افزایش بهره وری جلوگیری کرد. لطیفی در زمینه بهره وری سند بررسی بهره وری تصمیمات گذشته هم باید تدوین شود.

این رقم برای سال ۱۴۰۱ در حالی اعلام می‌شود که سال ۹۸ محاسبه رقم هزینه روزانه تعطیلی برای کشور در همین حول و حوش برآورده شده بود. خبرآنلاین در اسفند ۱۳۹۸ گزارش داده بود که «در ۲۷۶ روز اول سال ۹۸، تقریبا ۶۰ روز تعطیل بوده است، بنابراین اگر تولید ناخالص داخلی را که حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان با نفت است را در ۲۱۶ روز کاری تقسیم کنیم، حدود ۲ هزار و ۳۱۴ میلیارد تومان می‌شود که به ازای هر روز تعطیلی، این میزان آسیب متوجه کشور خواهد شد». با این حال خبرگزاری فارس می‌گوید که در سال ۱۴۰۰ تولید ناخالص ملی ایران به ۱۴۴۹ میلیارد دلار رسیده است.

گفتنی است طی هفته‌های اخیر بسیاری از شهرهای ایران از جمله پایتخت، به دلیل بحران در گاز رسانی تعطیل شدند. همچنین کلاس درس مدارس استان‌های مختلف از جمله تهران، اصفهان، خوزستان و آذربایجان شرقی نیز به دلیل آلودگی هوا روزهای متمادی به صورت غیر حضوری برگزار شد.