طاهره حسینی (ازجمله) – پله اسطوره فوتبال برزیل می‌گوید: «شهری که یک تیم فوتبال محبوب داشته باشد، یک شهر خوشحال است و شهری که دوتا داشته باشد، یک شهر خوشبخت.» استانبول خانه چهار تیم فوتبال محبوب ترکیه است. مثل هر شهر خوشحال و خوشبخت دیگر در سراسر جهان، هواداران پر شر و شور تیم‌های فوتبال استانبول روی باشگاه‌های محبوب خود تعصب زیادی دارند. اگر بازی‌ها به میزبانی تیم‌های شهر باشد که همه در راه استادیوم‌ها هستند، اما در بازی‌های غیر خانگی هر کدام از چهار ستاره استانبول، کافه‌ها و بارهای شهر مملو از هواداران جوان و کهنسالی است که خیره به صفحه تلویزیون‌ها می‌شوند و با هر گل زده از خوشحالی بالا و پایین می‌پرند و با هر گل خورده آه از نهادشان بلند می‌شود. ساکنان مناطق معروف استانبول مثل تقسیم و کادیکوی و بشیکتاش خوب می‌دانند که شب‌های بازی فوتبالِ تیم‌های شهر باید تا نیمه‌های شب صدای هلهله و شادی و فشفشه بازی و حتی گاهی دعوای خیابانی هواداران با هم را تحمل کنند.

(عکس‌ها از خبرگزاری آناتولی)

تاریخ فوتبال ترکیه

می‌گویند بریتانیایی‌های ساکن سالونیک (منطقه‌ای در جنوب یونان) نخستین بار در قرن نوزدهم فوتبال را به مردم عثمانی معرفی کردند. لیگ ملی ترکیه که در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد، امروز به نام سوپرلیگ ترکیه خوانده می‌شود و ۱۸ تیم از سرتاسر کشور در آن عضویت دارند. فدراسیون فوتبال ترکیه که زیر نظر اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) فعالیت می‌کند، نهمین لیگ معتبر اروپایی از نظر این نهاد است. 

پر افتخارترین تیم‌های فوتبال ترکیه

در میان ۶۹ تیم فوتبالی که تا امروز در سوپرلیگ ترکیه بازی کرده‌اند تنها ۶ تیم توانسته‌اند حداقل یک مقام قهرمانی به‌دست آورند که چهار تیم آن یعنی گالاتاسترای با ۲۹ کاپ، فنرباغچه با ۱۹ عنوان، بشیکتاش با ۱۵ عنوان و استانبول باشاک شهیر با یک عنوان از شهر استانبول هستند.

گالاتاسترای؛ پر افتخارترین باشگاه ترکیه

باشگاه گالاتاسترای در بخش اروپایی استانبول و در منطقه تاریخی گالاتا قرار دارد. خود باشگاه هم به نوعی یک اثر تاریخی است و در ۱۰ اکتبر ۱۹۰۵ در زمان امپراتوری عثمانی تاسیس شده است.

گالاتاسترای پرافتخارترین باشگاه فوتبال ترکیه است. ۲۲ قهرمانی، ۱۲ نایب قهرمانی و ۱۵ بار قرار گرفتن نام آن در رتبه سوم، سرهای هواداران را در برابر رقبا به خصوص هواداران فنرباغچه و بشیکتاش بالا نگه داشته. از جمله، قهرمانی شیرین تیم در فصل ۲۰۰۰ لیگ قهرمانان اروپا در یادها مانده است.

گالاتاسترای تنها یک باشگاه فوتبال نیست و تیم بستکتبال آن هم به اندازه تیم فوتبال در ترکیه و اروپا معتبر است. ستارگان گالاتاسترای را اعضای تیم‌های قایقرانی، بسکتبال با ویلچر، شنا، واترپلو و جودو تکمیل می‌کنند. «فاتح تریم» مربی بزرگی ترکیهای در این فصل سرمربی گالاتاسترای است.

فنرباغچه؛ همیشه در سوپرلیگ

منطقه زیبا و شیک قاضی‌کوی (کادیکوی) در بخش آسیایی استانبول خانه تیم مشهور فنرباغچه است. این تیم فقط دو سال از گالاتاسترای رقیب سنتی خود جوان‌تر است و در سال ۱۹۰۷ تاسیس شده. ورزشگاه بزرگ فنرباغچه در هر بازی از ۵۳ هزار هوادار این تیم پذیرایی می‌کند.

فنرباغچه که هیچ‌گاه به لیگ دست اول ترکیه سقوط نکرده، در ویترین افتخارات خود ۱۹ عنوان قهرمانی در لیگ، ۹ قهرمانی در جام حذفی، ۹ بار قهرمانی در سوپرجام و یک بار هم فتح جام بالکان را چیده است.

«شوکرو سراج اوغلو» سیاست مدار وپنجمین نسخت وزیر ترکیه رکورد طولانی‌ترین ریاست باشگاه را در اختیار دارد. او که خود یکی از هواداران سرسخت فنرباغچه بود، در میان هواداران بسیار محبوب است. در طول این سال‌ها مربیان بزرگی چون یاخم لو، مصطفی دینزلی، ورنرلورنت، کارلس البرتو پریرا، کریستوفودام، و زیکو هدایت تیم را بر عهده داشتند. بازیکنان بزرگی چون روبرتوکارلوس چپ پای مشهور برزیلی، دیوگو لوکاکو ( کاپیتان تیم ملی اوروگوئه)، رابین فان پرسی مهاجم هلندی و الکس دسوزا برزیلی هم در این باشگاه پرافتخار توپ زده‌اند.

فنرباغچه در فصل ۲۰۰۷- ۲۰۰۸ سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد و حتی تا مرحله یک چهارم نهایی هم پیش رفت ولی در مصاف با چلسی شکست خورد واز گردونه رقابت‌ها حذف شد

کمال سونال بازیگر مشهور ترکی در بسیاری از فیلم‌های خود خود از کارنامه ها وافتخارات فنرباغچه نام برده است. دربی فنرباغچه و گالاتاسترای که در بین هواداران دو تیم به «ال کلاسیکوی ترکی» مشهور است همیشه پرخبر بوده. فنرباغچه با مربی گری «امره بلوزاوغلو» در فصل ۲۰۲۱ سوپرلیگ ترکیه بازی می کند.

بشکیتاش؛ قدیمی‌ترین

باشگاه محبوب بشیکتاش قدیمی ترین باشگاه این فهرست است که در ماه مارس ۱۹۰۳ تاسیس شده. استادیوم بزرگ و پیشرفته «وودافون پارک» خانه این تیم فوتبال است. بشیکتاش در سوپر لیگ ترکیه ۱۵ بار قهرمان و ۱۴ بار نایب قهرمان شده است. علاوه بر این ۹ عنوان قهرمانی در جام حذفی و ۸ بار قهرمانی در سوپرجام ترکیه نیز از جمله افتخارات بشیکتاش است. هواداران این باشگاه اصیل استانبولی تعصب عجیب و ویژه ای روی تیم محبوب خود دارند.

سرگن یالچین در این فصل سرمربی است.

قاسم پاشا؛ محبوب تازه از راه رسیده

منطقه بی اغلو استانبول خانه جوان ترین تیم فوتبال این فهرست است. باشگاه قاسم پاشا ۱۰۰ سال پیش و در میانه سال ۱۹۲۱ تاسیس شده و تا امروز فعال است، گرچه ویترین افتخارات آن به اندازه سه باشگاه مشهور دیگر شهر نیست. سرمربی تیم در فصل ۲۰۲۱ «مهمت آلتی پارماک» است.

ورزشگاه ۱۵ هزار نفری قاسم پاشا پس از بازسازی در سال 2005 به نام «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه نام گذاری شد. آقای اردوغان خود پیش از فعالیت سیاسی سابقه بازی فوتبال به شکل نیمه حرفه ای را داشته. او در یک مصاحبه با NTV گفته بود که در دهه ۱۹۷۰ هنگامی که ۱۵ ساله بود به مدت بیش از ۷ سال در سطح باشگاه‌های نیمه حرفه ای فوتبال بازی کرده و پنج عنوان در رده باشگاهی به دست آورده. 

آیا شما هوادار یکی از این باشگاه‌ها هستید؟ اگر بله، اینجا جای کل‌کل های شماست… برایمان بنویسید!

منبعAzjomle