معضل جدید تولید واکسن در ایران

  ایران در آستانه موج پنجم کرونا قرار دارد، اما دولت همچنان با معضل تهیه و توزیع واکسن روبرو است. دولت تا امروز تنها توانسته است برای ۴ میلیون و پانصد هزار نفر واکسن تزریق کند. گفته‌های اخیر مسئولان حکایت از آن دارد که در مشارکت ایران-کوبا برای ساخت واکسن مشکلاتی به وجود آمده است. 

  ازجمله – روز ۸ تیر سعید نمکی وزیر بهداشت، مجوز واکسن کوبایی سوبرانا ۲ را برای استفاده اضطراری در جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد. اما از زمان اعلان این خبر اظهارات ضد و نقیضی در رابطه با مشارکت ایران و کوبا در ساخت واکسن به زبان آمده است. 

  امروز (۱۶ تیر) مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در یک مصاحبه خبری در رابطه با واکسن کرونای سوبرانا ۲ تولید کوبا که در ایران با نام تجاری «پاستوکووک» شناخته می‌شود،‌ گفت: «سفیر این کشور (کوبا) اعلام کرده بود ما چنین پروژه‌ای نداریم، برای اینکه خود کشور کوبا به این واکسن دستور تزریق اضطراری داد و گفت کشور خودم و کشورهای دیگر آمریکای جنوبی بیشتر نیاز دارند.»

  پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری پیشتر از مینو محرز، مشارکت ایران و کوبا در این رابطه را زیر سوال برده و از زبان مسئولان کوبایی اعلام کرده بود که «واکسن ایرانی- کوبایی نیست و کاملا کوبایی است و ما آن را برای تحقیقات به ایران دادیم که ایرانی‌ها به آن مجوز اضطراری مصرف دادند» وی در رابطه این مشارکت گفت که «مساله این است که ما باز باید از کوبا واکسن را خریداری کنیم و مال ما حساب نمی‌شود».

  علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران در رابطه با گفته‌های محرز بیان کرد که «دلیل این اظهارات را متوجه نمی‌شویم. همکاری و توافق ما با کوبا توافق کوتاه مدتی برای یک واکسن نیست، بلکه گسترده‌تر است.» وی ادامه داد «بانک سلول تولید این واکسن گرفته شده، مقدمات تولید انجام شده و اولین بچ [بسته] تولید شده تا چند روز آتی تحویل خواهد شد».

  کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو هم به گفته‌های محرز متعرض شده و گفت:‌ «این اظهارات کذب محض بوده و انگیزه برخی افراد برای ما هم نامشخص است. کار مشترک تولید واکسن بین ایران و کوبا به خوبی پیش‌رفته و شاید از بسیاری کارهای مشترک در حوزه واکسن، هماهنگ‌تر و منظم‌تر باشد و این چنین مورد هجمه قرار گرفته است.»

  این اظهارات ضد و نقیض در شرایطی که جامعه ایران از نبود واکسن مضطرب است، آینده واکسیناسیون در ایران را با ابهام بیشتری همراه کرده است.