مقررات جدید قبرس شمالی برای فروش مسکن به خارجی‌ها

قبرس شمالی که به قبرس ترک هم مشهور است، در سال‌های اخیر با هجوم سرمایه‌گذاران و فروش بالای مسکن به خارجی‌ها مواجه شده است. به‌منظور جلوگیری از فروش بی‌رویه مسکن و افزایش قیمت‌ها، انجمن پیمانکاران ساختمان قبرس شمالی اعلام کرده که محدودیت‌هایی برای فروش خانه به خارجی‌ها وضع می‌شود.

به گزارش وب‌سایت خبری «میلیت» در روز چهارشنبه ۲۰ دسامبر، جافر گورجافر، رئیس انجمن پیمانکاران ساختمان قبرس شمالی، در توضیح پیش‌نویس این طرح گفت: «بر اساس آیین‌نامه جدید،‌ خارجی‌هایی که قصد خرید ملک در این کشور را دارند باید توسط یک وکیل اقدام کنند. همچنین قرارداد خرید و فروش ملک باید در اداره ثبت اسناد و املاک ثبت شود».

به گفته وی، در صورتی که قرارداد خرید و فروش ملک در اداره ثبت اسناد، به ثبت نرسد، فرد خریدار نمی‌تواند برای دریافت مجوز به وزارت کشور مراجعه کند. در صورت وقوع هرگونه تخلف، وکیل پرونده فروش ملک به سه سال حبس و جزای نقدی معادل ۱۰ درصد مبلغ قرارداد محکوم می‌شود. بر اساس قانون قبرس شمالی، اتباع خارجی تنها حق خرید یک خانه یا یک قطعه زمین به مساحت حداکثر ۱۳۳۸ متر مربع را دارند.

گورجافر همچنین افزود: «بر اساس مقررات جدید، شرکت‌های دارای شرکای خارجی از خرید زمین برای اهداف تجاری املاک و مستغلات منع می‌شوند. به عبارت دیگر، از این پس خارجی‌ها دیگر قادر به ساخت و ساز و فروش املاک در قبرس شمالی نیستند».

«میلیت» روز ۲۲ نوامبر گزارش داده بود که وزارت امور خارجه و سازمان اطلاعات ملی ترکیه در حال «رصد کردن» خرید املاک در جمهوری قبرس شمالی،‌ از جمله از سوی شهروندان اسرائیلی است. شبکه تلویزیونی TV24 ترکیه هم چندی پیش با اشاره به مقررات جدید فروش ملک به خارجی‌ها، آن را تلاشی برای پیشگیری از «اشغال بی‌سر و صدای قبرس شمالی از سوی اسرائیلی‌ها» خوانده بود.

بنا به برخی گزارش‌ها، اتباع اسرائيل تاکنون بیش از ۲۵ کیلومتر مربع زمین در قبرس شمالی خریده‌ و حدود ۱۵۰۰ شرکت هم در این کشور ثبت کرده‌اند. گفتنی است قبرس شمالی، به ویژه از سال ۲۰۲۱ تاکنون، مورد توجه شهروندان ایرانی نیز برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری قرار گرفته است.