ملاقات بیزانس و پاپ‌آرت در «Pera استانبول»

موزه-گالری «Pera» که یکی از مراکز محبوب هنری استانبول است، با همکاری «موسسه تحقیقات استانبول» دو نمایشگاه همزمان درمورد دوران «بیزانس» با پرداخت «پاپ‌آرت» برگزار کرده است.

این نمایشگاه‌ها که به مفهوم بیزانس با چهره‌ها و جلوه‌های متفاوتش می‌پردازد، نشان می‌دهد چگونه نمادها و ارزش‌هایی که نمایانگر بیزانس هستند، در مدیوم‌های مختلف هنری از مد گرفته تا نقاشی و سینما جای می‌گیرند.

A picture containing sky, outdoor, building, city
Description automatically generated

دوران «بیزانس» عنوانی است که به دوره سلطه هزار ساله‌ امپراطوری روم در شرق اروپا اطلاق می‌شود. پایتخت بیزانس (روم شرقی) شهر قسطنطنیه یا همین استانبول خودمان است. 

Map
Description automatically generated

«پاپ‌آرت» به جنبشی از هنر مدرن گفته می‌شود که از دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ در انگلستان و آمریکا آغاز شد. این جنبش، واکنشی به هنر آبستره و مفهومی بوده و بیشتر گرایش به فرم و محتوای همه‌فهم و تجاری دارد.

A picture containing text, toy, doll, vector graphics
Description automatically generated

دو نمایشگاه « From Istanbul to Byzantium» و «What Byzantinism Is This in Istanbul» شامل بازی‌های ویدیویی، کمیک‌استریپ، نقاشی‌ دیجیتال، تصویرسازی، موسیقی، ویدیو و مد است که با گرایشی پاپ‌آرتی به دوران بیزانس پرداخته است.

A picture containing text
Description automatically generated

در این دو نمایشگاه، آثاری از بیش از ۵۰ هنرمند، نویسنده، تصویرگر، موسیقیدان، فیلمساز و طراح مد به نمایش گذاشته شده که عجیب و غریب بودن دوران بیزانس و هنر بیزانسی را از دیدگاه های مختلف تفسیر و تصویر می کند.

A book with a person's face on it
Description automatically generated with low confidence

موزه گالری Pera کجاست؟

Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul

این نمایشگاه تا تاریخ ۶ مارس، در موزه «Pera» واقع در محله ‌Beyoğlu، پذیرای هنردوستان خواهد بود.