غزاله کابلی ( ازجمله) ترکیه، به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود، مناظر طبیعی بی نظیر فراوانی در خود دارد. در جای جای این کشور می توان از انواع مختلف زیبایی های طبیعی لذت برد؛ از دشت های بی انتها گرفته تا کوه های پرابهت و سواحل زیبا و جنگل های انبوه. در عین حال، موقعیت فرهنگی و تاریخ ترکیه – چه در دوره پیش از عثمانی و چه در دوره های پس از آن – باعث شده که هر گوشه این کشور با ترکیب تاریخ و اسطوره رنگ آمیزی شود. علی الخصوص، نزدیکی سرزمینی و فرهنگی ترکیه امروز و دیروز به یونان بسیاری از نقاط غربی این کشور را در مرکز اساطیر غنی یونانی قرار داده است.

سفره شیطان یکی از جاذبه‌های گردشگری دریای اژه شمالی است. بیش از ۲۰ هزار نفر در تعطیلات عید قربان ۲۰۲۱ از آن بازدید کردند.( Suat Salgın – Anadolu Ajansı )

در هشت کیلومتری جنوب شهر زیبای آیوالیک در ساحل دریای اژه تپه آتشفشانی ای قرار دارد که به سفره شیطان (به ترکی Şeytan Sofrası) معروف است و از محبوب ترین جاذبه‌های گردشگری منطقه به شمار می‌آید. سفره شیطان مکانی است که در آن اساطیر یونانی، در کنار یکی از زیباترین مناظر طبیعی قابل تصور، ترکیب فراموش نشدنی ای را برای گردشگران فراهم می‌آورد. در بالای این تپه و در داخل سنگ آتشفشانی چیزی شبیه یک جای پای بزرگ قرار دارد که در قفس آهنینی محصور شده، و مطابق افسانه های اساطیری یونان، جای پای شیطان است.

(ANADOLU AJANSI – EMRAH ELMAS)

طبق اساطیر یونانی، کوه ایدا (به ترکی Kazdağları) که بر فراز خلیج ادرمیت قرار دارد، محل دربند شدن شیطان پس از اخراجش از آسمان بود. زئوس، خدای خدایان در اساطیر یونانی، وظیفه اخراج شیطان را به سلنه، الهه ماه سپرد و او هم شیطان را از آسمان به کوه ایدا انداخت. اما شیطان از این کوه فرار کرد؛ و در حین فرار یک پا را به سفره شیطان در آیوالیک گذاشت و پای دیگر را به جزیره لسبوس، که امروزه در قلمرو یونان است و از سفره شیطان دیده می شود. گردشگرانی که امروزه از سفره شیطان بازدید می کنند به قفس آهنی دور جای پا پارچه های قرمز یا سفید می بندند و در آن سکه می اندازند که حاجتشان برآورده شود.

( Suat Salgın – Anadolu Ajansı

علاوه بر افسانه های باستانی داستان جدیدتری هم راجع به این محل وجود دارد. در حدود سال 1500 میلادی آیوالیک تحت حکومت عثمانی اداره می شد، اما عموم ساکنان آن همچنان یونانی و مسیحی بودند. گفته می شود در آن زمان مردی به نام پنه لوپ به دلیل عقاید متفاوت و احتمالا به جرم جادوگری از کلیسای ارتودکس یونان اخراج و “شیطان” خوانده شد. پنه لوپ بعد از اخراج به این مکان آمد و سال ها به تنهایی در این جا زندگی کرد. یک سال که قحطی شدید مردم منطقه را به تنگ آورده بود، مقامات مذهبی تقصیر قحطی و رفتن برکت را به گردن پنه لوپ انداختند و مردم برای کشتن او به بالای تپه هجوم آوردند. طبق داستان ها، پنه لوپ که منتظر هجوم مردم بود ضیافت بی نظیری با غذاهای فوق العاده در بالای همین تپه تدارک دید، و مردم که در حال قحطی بودند با دیدن غذاها او را فراموش کردند و به خوردن مشغول شدند؛ و او فرصت یافت فرار کند. نام سفره شیطان نیز از همین داستان آمده است.

( Suat Salgın – Anadolu Ajansı )

اما مهم ترین ویژگی این مکان در داستان های شیطانیش نیست، بلکه در منظره فوق العاده و بسیار زیبایی است که در کمتر جایی می توان نظیری برای آن یافت. با ایستادن بر روی این صفه بزرگ منظره ای ۳۶۰ درجه از مجمع الجزایر زیبای آیوالیک و دریای اژه و ساحل ساریمساکلی و همچنین جزیره لسبوس در زیر پای بیننده قرار می گیرد، که جا به جا با کاج های بلند تزیین شده است. از این مکان می توان پارک ملی آیوالیک، بزرگترین پارک طبیعی ترکیه با مساحتی حدود ۱۸ هزار هکتار را به تمامی دید. همچنین تماشای غروب خورشید از سفره شیطان، بی هیچ مانعی و با منظره دریا و جنگل، از تجربیات یگانه ایست که هر بیننده ای را به تحسین وا می‌دارد.

منطقه مرمره که تحت تأثیر تاریخ و آثار باشکوه و زیبایی طبیعی خود قرار گرفته است، فرصتی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند تا هم اسرار تاریخ را کشف کنند و هم در طبیعت زیبا زندگی کنند. اگر لذت دیدن رد پای شیطان و تماشای غروب خورشید در سفره ایوالیک سیتان را دارید، به اینجا سفر کنید.(ANADOLU AJANSI – EMRAH ELMAS) (20090729)
“سفره شیطان” که بر روی صخره های شیب دار در شهر کوچوک کوی در منطقه آیوالیک واقع شده است، از جمله مکان هایی است که می توان غروب خورشید را در آن به زیبایی در جهان تماشا کرد. گردشگران ساعت‌ها منتظر می‌مانند تا در محوطه‌ای که انبار گدازه‌ای قدیمی است بنشینند و غروب خورشید را تماشا کنند. در سفره شیطان هر روز خورشید با زیبایی بی نظیر خود بر فراز جزایر غروب می کند که با تشویق بازدیدکنندگان همراه است. (Anadolu Ajansý – Zafer Akpýnar) (20130529)
منظره غروب دره شیطان جزو زیباترین مناظر غروب در کل ترکیه است. (Anadolu Ajansý – Zafer Akpýnar) (20130529)
برای گرفتن عکس با غروب دره شیطان، باید از چند ساعت قبل به بالای تپه رفته باشید. ( Ali Atmaca – Anadolu Ajansı )
اینجا به کل منطقه دید کامل دارد. ( Ali Atmaca – Anadolu Ajansı )
( Suat Salgın – Anadolu Ajansı )
منطقه آیوالیک بالیکسیر که یکی از مراکز گردشگری دریای اژه شمالی است، با سواحل و جزایر، خلیج‌ها، خانه‌های سنگی تاریخی، غذا و هوای پاک خود از ظرفیت‌های مهم گردشگری دریای اژه محسوب می‌شود. جمعیت گردشگر این منطقه در تابستان ۲۰۲۱ به 350 هزار نفر افزایش یافت. ( Suat Salgın – Anadolu Ajansı )
( Suat Salgın – Anadolu Ajansı )
( Ali Atmaca – Anadolu Agency )
تالاب سفره شیطان و دیگر تالاب های کوچک در منطقه آیوالیک بالیکسیر، واقع در مسیرهای مهم مهاجرت پرندگان، به مدت ۹ ماه از سال میزبان فلامینگوهای صورتی پر رنگ شده است. ( Suat Salgın – Anadolu Ajansı )

در بالای سفره شیطان رستوران و کافه برای استفاده گردشگران وجود دارد. برای رفتن به این مکان از مرکز شهر آیوالیک می توان از اتومبیل شخصی، تاکسی یا مینی بوس استفاده کرد.