«مهندسی» و «پزشکی»؛ رشته‌های محبوب نفرات برتر کنکور ترکیه

    رشته‌های پزشکی، روان‌شناسی و مهندسی، بیش از دیگر رشته‌ها، مورد انتخاب دانش‌‌آموزانی بوده که رتبه‌های برتر کنکور ترکیه را در سال جاری کسب کردند.

    به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۲۲ آگوست، با اعلام نتایج آزمون ورودی دانشگاه‌ها که حدود ۳ میلیون نفر در آن شرکت کردند، فرآیند انتخاب رشته دانشگاهی از ۱۹ جولای آغاز شد. آمار نشان می‌دهد رشته‌هایی مانند حقوق که پیش از این جزو رشته‌های محبوب بودند، حالا کمتر مورد توجه دانشجویان برتر قرار گرفته و حتی گرایش به پزشکی نیز کمتر از قبل است.

    رشته‌های مرتبط با نرم‌افزار، به ویژه هوش مصنوعی، بیش از پیش مورد توجه رتبه‌های برتر کنکور قرار گرفته است. گرایش نرم‌افزارِ مهندسی کامپیوتر، از رشته‌های محبوب رتبه‌های برتر امسال بوده است. پزشکی، همچنان اولویت خود را در بخش انتخاب رشته حفظ کرده، اما انتخاب این رشته در سال جاری، نشان از کاهشی جزئی نسبت به سال‌های گذشته دارد.

    بر این اساس می‌توان گفت مهندسی کامپیوتر تا حدی جای رشته پزشکی را گرفته است. رشته روان‌شناسی نیز در سال‌های اخیر بین دانشجویان ترکیه محبوب‌تر از قبل شده است. با وجود وعده‌های بسیار درباره مشاغل مهمی در بخش قوه قضائیه مانند وکالت و قضاوت، رشته حقوق دیگر مانند گذشته در فهرست رشته‌های محبوب دانشجویان برتر ترکیه نیست.