موج هوای گرم در راه ترکیه؛ خطر ایجاد بهار کاذب در کشاورزی در کمین است

داده‌های اداره کل هواشناسی ترکیه نشان می‌دهد که در روزهای آینده موج هوای گرم از سوی آفریقا به‌ترکیه می‌رسد؛ در نتیجه این موج هوایی، دمای هوا در سراسر کشور از نرمال فصلی فراتر رفته و در مناطق ساحلی ازجمله استانبول به ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. کارشناسان می‌گویند این موج گرما خط «بهار کاذب» را در کشاورزی تشدید می‌کند.

به‌گزارش وب‌سایت خبری ‌NTV در روز یک‌شنبه ۴ فوریه، موج گرمایی جدید از آفریقا می‌آید و از ۵ فوریه در سراسر ترکیه موثر خواهد بود. به‌گفته ارهان آکچا، عضو بنیاد جنگل‌زایی و حفاظت از دارایی‌های طبیعی، این وضعیت بر تولیدات کشاورزی تاثیر منفی دارد و باعث شکوفایی زودرس گیاهان می‌شود. گیاهانی که شکوفا شده‌اند، با موج سرمای بعدی ضعیف شده، جوانه‌های آن‌ها از بین می‌رود و بهره‌وری پایینی خواهند داشت.

به گفته آکچا، در چنین مواردی حفظ دمای مناسب برای گیاهان بسیار پرهزینه است. کشاورزان می‌توانند از تکنولوژی‌های سرمایشی در مزارع استفاده ‌کنند که مقرون به‌صرفه نیست. پیشنهاد ما به کشاورزان و باغ‌داران این است که گیاهان بومی ترکیه را کشت کنند زیرا در مقابل این فراز و نشیب‌های آب‌وهوایی مقاوم هستند.