موسسه آمار ترکیه: امید به زندگی شهروندان ترکیه به ۷۷.۵ سال کاهش یافته است

سازمان آمار ترکیه (TÜİK) با انتشار گزارش مربوط به سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ شاخص امید به زندگی در این کشور را به طور میانگین ۷۷.۵ سال اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در ۱۸ سپتامبر، شاخص امید به زندگی مردم ترکیه در حالی بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ به طور میانگین ۷۷.۵ سال اعلام شده است که در گزارش قبلی این سازمان در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، شاخص امید به زندگی در ترکیه با ۰.۴ درصد کاهش نسبت به گزارش قبلی ۷۷.۷ سال اعلام شده بود.

این گزارش نشان می‌دهد که زنان ترکیه به طور میانگین ۵.۵ سال امید به زندگی بیشتری نسبت به مردان دارند. امید به زندگی زنان ترکیه ۸۰.۳ سال و مردان این کشور ۷۴.۸ سال است. با این حال هر دو جنس نسبت به گذشته کاهش میزان امید به زندگی را تجربه کرده‌اند.

گزارش سازمان آمار ترکیه در شرایطی منتشر می‌شود که به گزارش ایرنا، دکتر عمران خسروی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خلخال روز پنجم ماه می، در آیین گرامیداشت روز ملی ماما در خلخال بیان کرد: «یکی از پیشرفت‌های چشمگیر ایران در حوزه بهداشت و درمان افزایش امید به زندگی از۶۰ سال به سن ۷۵الی ۷۹ سال است».

وی گفت: «امید به زندگی و افزایش طول عمر به عنوان دستاورد نظام سلامت ایران با سرعت بیشتر و توالی کمتر در حال افزایش است. به طوری که امید به زندگی از ۶۴ سال در سال ۱۹۹۰ میلادی به ۷۵ در مردان و ۷۹ سال در زنان ایرانی در سال ۲۰۲۳ رسیده است».