نابودی جنگل‌های ایران در مقابل جنگل‌زایی ترکیه

مساحت جنگل‌های ایران در سال ۲۰۲۲ به ۱۲ میلیون هکتار و وسعت جنگل‌های ترکیه به ۲۳.۱ میلیون هکتار رسیده است. این در حالی است که در سال ۱۳۳۲ (۱۹۵۳ میلادی)، هر دو کشور ۱۸ میلیون هکتار مساحت جنگلی داشته‌اند. 

به گزارش ایسنا، دکتر حسن احمدی استاد منابع طبیعی دانشگاه تهران، روز یکشنبه چهارم دی ماه ۱۴۰۱ با بیان این‌که مساحت جنگل‌های ایران در وضعیتی بحرانی است گفت: «تخریب کنونی منابع طبیعی در یک روند تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی از ۶۰ سال پیش آغاز شده است؛ اگر برنامه‌ای برای این بحران نداشته باشیم هر آنچه داریم از بین خواهد رفت و اگر منابع طبیعی از بین برود کشاورزی هم نخواهیم داشت». 

پیشتر نیز اسماعیل کهرم کارشناس و کنشگر محیط‌زیست در گفت‌وگو با خبرگزاری ایمنا گفته بود: «نابودی جنگل‌های ایران تا ۵۰ سال آینده، مطابق با برآوردهای هشدارگونه ناسا از وضعیت ایران حقیقت دارد. به این معنا که با تداوم این شرایط، طی سال‌های ۲۰۵۰ تا ۲۰۶۰ اثری از جنگل‌هایی که امروز می‌شناسیم در کشور باقی نخواهد ماند».

فرزاد علیزاده، فعال محیط زیست هم در سال ۱۴۰۰ در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود: «در ۷۰ سال گذشته هفت میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس از بین رفته و در حال حاضر تنها پنج میلیون هکتار جنگل در زاگرس باقی مانده است. این‌چنین که به نابودی جنگل‌ها و مراتع کشور کمر همت بسته‌ایم، متاسفانه تا ۵۰ سال آینده تمامی جنگل‌ها و در ۸۰ سال آینده تمامی مراتع  را از دست می‌دهیم». 

با وجود هشدارهای فعالان محیط زیست درباره نابودی جنگل‌های ایران، روند فرسایش و از بین رفتن جنگل‌های این کشور همچنان با سرعت زیادی پیش می‌رود؛ سالانه دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن خاک در ایران دچار فرسایش می‌شود که به معنی از دست رفتن ۲۰ تن خاک در هر هکتار است. این در حالی است که برای ترمیم خاک به ۶۴ سال زمان نیاز است. گفته می‌شود فرسایش خاک هر ساله حدود ۲۸ میلیارد دلار به کشور خسارت وارد می‌کند. 

برآورد شده ‌است که سالانهٔ ۶۳ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس و شمال ایران و بالغ بر هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی نابود می‌شود. همچنین بنا بر آخرین گزارش ارسالی سازمان جنگل‌ها و مراتع ایران به فائو درباره وضعیت جنگل‌های کشور، در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ سالانه ۱۲ هزار هکتار جنگل در ایران تخریب شده است. این در حالی است که به گزارش خبرنگار آناتولی، براساس داده‌های اداره کل جنگلداری ترکیه،  مساحت کل جنگل‌های کشور ترکیه در سال ۲۰۲۱ با افزایش ۱۷۷ هزار هکتاری به ۲۳.۱ میلیون هکتار مساحت جنگلی رسیده است.

مساحت کل جنگل‌های ترکیه در سال ۱۹۷۳ میلادی (۱۳۵۱ شمسی) ۲۰ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۲۹۶ هکتار، در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۲ میلیون و ۶۲۱ هزار و ۹۳۵ هکتار و در سال ۲۰۲۰ نیز ۲۲ میلیون و ۹۳۳ هزار هکتار بوده است.