ازجمله – امروز ۲۴ مارس اجلاس فوق العاده سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در مقر این سازمان در بروکسل، پایتخت بلژیک آغاز شد. در این اجلاس رهبران ۳۰ کشور عضو از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حضور دارند. در این اجلاس آخرین تحولات اوکراین و مواضع بلندمدت ناتو در شرق اروپا مورد ارزیابی قرار گرفت.

دیروز ۲۳ مارس ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو طی نشست خبری پیش از اجلاس گفت: در نشست فردا تصمیمات بیشتری خواهیم گرفت، باید در مورد مسئله بازدارندگی تجدیدنظر کنیم. وی همچنین تاکید کرد تعداد نیروهای این پیمان در جناح شرقی را در زمین، هوا و دریا افزایش خواهیم و در مرحله اول در بلغارستان، مجارستان، رومانی و اسلواکی نیروی بیشتری مستقر خواهد شد.

استولتنبرگ پیش از برگزاری جلسه  فوق العاده سران کشورهای عضو «ناتو» نیز گفت: «پوتین با اعلام جنگ به اوکراین اشتباه بزرگی مرتکب شد». دبیرکل ناتو همچنین اعلام کرد که «روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده است».

رئيس جمهوری اوکراین ولادیمیر زلنسکی نیز به واسطه تماس ویدئویی در نشست سران ناتو حضور یافته و خواهان حمایت نامحدود نظامی ناتو شد. وی همچنین روسیه را به استفاده از بمب فسفری متهم کرد. 

photo by AA

بعد از اتمام جلسه استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در پاسخ به اظهارات زلنسکی، با اعلام اینکه نیروهای ناتو مهمات نظامی بیشتری به اوکراین خواهند فرستاد عنوان کرد که در رابطه با بمب فسفری هیچ مدرکی در دست وجود ندارد. 

دبیرکل ناتو در سخنرانی خود گفت «ما به حفاظت و دفاع از هر سانتی متر مربع از مرزهای اتحاد ادامه خواهیم داد». کشورهای ناتو در اروپای شرقی نیروهای و امکانات نظامی خود را افزایش خواهند داد و هدف آن‌ها نیز ایجاد بازدارندگی است.  وی همچنین با تاکید بر اینکه حمله روسیه به اوکراین امنیت جهانی را تهدید می‌کند گفت چین باید دست از حمایت خود از روسیه بردارد.

در بیانیه‌ خوانده شده بعد از جلسه آمده است: «پوتین باید نیروهای خود را از اوکراین خارج کند و به جنگ پایان دهد. ما به دفاع از هر وجب از خاک ائتلاف ادامه خواهیم داد». استولتنبرگ دبیرکل ناتو تاکید کرد که هیچ نیروی حافظ صلح به اوکراین اعزام نخواهد شد و این درگیری نباید به یک جنگ همه جانبه روسیه و ناتو تبدیل شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز برای شرکت در این اجلاس به بروکسل رفته است. او پیش از آغاز جلسه با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد. این مصاحبه که در پشت درهای بسته انجام شد ۵۳ دقیقه طول کشید. بعد از پایان جلسه نیز وی با ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا دیدار کرد که آن هم پشت درهای بسته بود.