نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ترکیه چه کسانی هستند؟

روز ۲۱ مارس شورای عالی انتخابات (YSK) ترکیه فهرست نهایی نامزدهای ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد و این اسامی در همان روز در «روزنامه رسمی ترکیه» نیز منتشر شد. بر این اساس چهار نامزد در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه 14 می 2023 برای کسب صندلی ریاست جمهوری با یکدیگر وارد رقابت خواهند شد.

روز اول آوریل در مراسمی با حضور احمد ینر رئیس YSK ترتیب قرار گرفتن اسامی این چهار نفر در برگه رای گیری به واسطه قرعه‌کشی مشخص شد. بر این اساس، رجب طیب اردوغان نفر اول از سمت چپ، محرم اینجه نفر دوم، کمال کلیچداراوغلو در جایگاه سوم و سینان اوگان در جایگاه چهارم برگه‌های رای قرار خواهند گرفت.

رجب طیب اردوغان

اردوغان رئیس جمهوری فعلی ترکیه و رئیس حزب عدالت و توسعه برای سومین بار کاندیدای ریاست جمهوری می‌شود. وی در سال ۱۹۵۴ به دنیا آمده است و با حزب سلامت ملی در سال ۱۹۷۵ وارد سیاست شده و در احزابی مختلفی ازجمله حزب سعادت و حزب رفاه فعالیت کرده است. او از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ شهردار استانبول بود و از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ نخست وزیر ترکیه بوده است. اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ توانسته بود ۵۱.۷۹ درصد آرا و در انتخابات ۲۰۱۸ نیز ۵۲.۵۹ درصد آرا را به دست آورد. ازجمله احزابی که در انتخابات پیش رو حمایت خود را از اردوغان اعلام کرده‌اند عبارتند از حزب عدالت و توسعه، حزب ملی‌گرا، حزب اتحاد کبیر و  HUDA PAR.

محرم اینجه 

اینجه، دومین بار است که کاندیدای ریاست جمهوری ترکیه می‌شود. او که در سال ۱۹۶۴ به دنیا آمده برای چندین سال معلم فیزیک بوده است و در سال ۱۹۹۵ وارد سیاست می‌شود. اینجه سیاست را از حزب جمهوری‌خواه خلق آغاز کرد و در سال ۲۰۰۲ به عنوان نماینده مجلس از این حزب وارد پارلمان این کشور شد. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ وی نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق بود. اما پس از شکست در انتخابات و به وجود آمدن مشکلات درونی از این حزب جدا شده و حزب مملکت را به وجود آود. حال اینجه رئیس و نماینده این حزب در انتخابات پیش روست و تا کنون هیچ حزبی، جز حزب خودش از او اعلام حمایت نکرده است.

کمال کلیچداراوغلو

کلیچداراوغلو، رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه است که برای اولین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است. او برای انتخابات پیش رو به عنوان کاندیدای مشترک ائتلاف ملت وارد عرصه رقابت شده است. وی که متولد سال ۱۹۴۸ است در سال ۱۹۹۹ بعد از آنکه به عنوان مدیرعامل بیمه اجتماعی ترکیه بازنشسته شد، وارد حزب «حزب دموکرات چپ» شد که چندان دوامی نداشت و در سال ۲۰۰۲ به عنوان نماینده مجلس از حزب جمهوری‌خواه خلق به پارلمان رفت. او به سرعت در این حزب به مقام‌های بالا دست یافت و در سال ۲۰۱۰ رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق شد. در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۳ به جز حزب جمهوری‌خواه خلق از وی حزب خوب، حزب دوا، حزب سعادت، حزب آینده، حزب دموکرات، حزب آزادی خلق، حزب تغییر ترکیه و حزب کمونیست ترکیه حمایت کرده‌اند.

سینان اوگان، 

اوگان، اولین بار است که در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری ترکیه شرکت می‌کند. او که در سال ۱۹۶۷ به دنیا آمده است دکتری خود را در دانشگاه دولتی مسکو به پایان رسانده است. او به عنوان هیئت علمی دانشگاه مارمارا در استانبول فعالیت کرده و در سال ۲۰۱۱ از حزب ملی‌گرای ترکیه MHP وارد پارلمان ترکیه شده بود. اوگان بعدتر با این حزب به اختلافات جدی بر خورد و در ۲۰۱۷ از این حزب برای دومین بار اخراج شد. او امروز در قالب ائتلافی به نام «آتا» وارد عرصه انتخابات شده است. ازجمله احزابی که از او حمایت کرده‌اند عبارتند از حزب ظفر، حزب اولکم و حزب اتحاد ترکیه.