نتایج یک پژوهش: نسل «زد» ترکیه در تحریم کالاهای اسرائیلی پیشتاز است

نتایج یک پژوهش که توسط دانشکده اقتصاد دانشگاه استانبول انجام شده، نشان می‌دهد که نسل Z یا متولدین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰، با نرخ تعامل ۵۰ درصد بیشترین مشارکت را در تحریم کالاهای اسرائیلی در ترکیه داشتند.

به گزارش وب‌سایت خبری «دیلی صباح» در روز چهارشنبه ۱۷ ژانویه، پس از حملات اسرائیل به غزه در ۷ اکتبر، سازمان‌های مردم‌نهاد در ترکیه، کمپین‌های مختلفی را برای تحریم برندهای چند ملیتی حامی اسرائیل به‌راه انداختند. حالا پس از گذشت بیش از ۴ ماه از آغاز این تحریم‌ها، دپارتمان بازاریابی دانشگاه استانبول پژوهشی را برای بررسی نگرش مصرف‌کنندگان نسبت به این تحریم‌ها انجام داده است.

بر اساس نتایج این پژوهش، از ۱۳۸۴ پاسخ معتبر که از مجموع ۱۵۴۵ شرکت‌کننده به‌دست آمده، ۵۰ درصد از نسل «زد» به‌طور جزئی یا فعال برندهای مورد نظر را تحریم کرده‌اند. این در حالی است که نرخ مشارکت نسل «هزاره» یا Y حدود ۴۰ درصد و نسل «بیبی بومر» یا X حدود ۲۰ درصد بوده است.

به گفته سوپحان ناصر، رئیس دپارتمان ارزیابی دانشگاه استانبول، ۴۵ درصد از شرکت‌کنندگان معتقد هستند که تحریم کالا، راه‌حلی برای مشکل غزه نیست؛ اما ۳۵ درصد معتقد هستند تحریم‌ها می‌تواند نتیجه مثبتی برای غزه داشته باشد، اما به طور موثر سازماندهی نشده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که «فشار مالی بر برندهای حامی اسرائیل» هدف اصلی تحریم‌کنندگان این کالاها بوده است.