نتفلیکس: افزایش سفرهای گردشگری بینندگان سریال‌های ترکی به ترکیه

شرکت نتفلیکس روز دوشنبه ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲ گزارشی از نظرسنجی اخیر خود در رابطه با «تحقیق درباره نزدیکی فرهنگی» که در هفت کشور جهان صورت گرفته را منتشر کرد. نتفلیکس اعلام کرده بر اساس این نظرسنجی جهانی، تماشای فیلم‌ها و سریال‌های ساخت ترکیه، علاقه مخاطبین برای سفر به ترکیه را ۲/۶ برابر افزایش داده و همچنین تمایل مخاطبان برای یادگیری زبان ترکی نیز ۴.۶ برابر بیشتر شده است.

بر اساس بیانیه نتفلیکس، شهروندان ۱۹۰ کشور جهان از طریق این پلتفرم، محصولات ترکیه را تماشا کرده‌اند. این شرکت که تاکنون بیش از ۳۰ تولید داخلی در ترکیه نیز داشته، این نظرسنجی را برای سنجش میزان تاثیر این تولیدات در نقاط مختلف جهان انجام داده است.

به گزارش نتفلیکس، ۱۳ هزار نفر از کشورهای آمریکا، آلمان، امارات، برزیل، اسپانیا، عربستان و شیلی در این نظرسنجی که برای دومین‌ بار در سال جاری برگزار شده شرکت کردند.

بر اساس نتایج این تحقیق، افرادی که عضو نتفلیکس هستند، ۱.۵ برابر بیش از افراد غیرعضو، تولیدات ترکیه را تماشا می‌کنند. بنابراین، نتفلیکس با نمایان‌تر کردن تولیدات داخلی، در انتقال فرهنگ ترکیه به مناطق جغرافیایی جدید نقش اساسی داشته است.

در این تحقیق آمده است: «تماشای فیلم‌ها و سریال‌های ترکی، علاقه مخاطبین خارجی برای سفرهای توریستی به ترکیه را در حالی به طور متوسط ۲.۶ برابر افزایش می‌دهد که این میزان افزایش برای مخاطبین آمریکایی، برزیلی و اماراتی در حدود ۳ برابر بوده است».