نخستین دانشگاه «ضد ویروس» ترکیه افتتاح شد

به گزارش دیلی صباح،‌ پرفسور تارک بارکارا، از اعضای هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه Doğuş اعلام کرد: تابش اشعه فرابنفش، باعث می‌شود مولکول‌های DNA و RNA آسیب‌دیده‌ی ویروس‌ها، امکان تولیدمثل را از دست بدهند و مرگ مولکولی اتفاق بیفتد.

از دو سال پیش و با گسترش پاندمی کرونا، دانشگاه‌ها و مدارس تمام جهان با تعطیلی‌های پی‌ در پی پس از هر موج بیماری روبرو بودند.

به گفته پرفسور تارک باکارا، راه‌اندازی این سیستم در راهروها، کتابخانه‌ها، سالن‌های ورزشی، کافه‌تریا و سالن‌های سخنرانی امکان ماندگاری ویروس‌هایی همچون کووید ۱۹ را تقریبا به صفر می‌رساند.

دانشگاه Doğuş، پردیس دانشگاهی Dudullu در منطقه آتاشهیر را با تجهیز به فناوری تابش اشعه فرابنفش (UVC) به‌عنوان نخستین دانشکده بدون ویروس در ترکیه راه‌اندازی کرد. ادعا می‌شود اینجا قابلیت حضور دائمی اساتید و دانشجویان را در هر شرایط پاندمی خواهد داشت. 

در فضای داخلی و سالن‌ها مکانیسمی طراحی شده که از طریق گسترش اشعه فرابنفش، جلوی انتشار باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، هاگ‌ها و میکروارگانیسم‌های مشابه را خواهد گرفت. طبق آزمایش‌های انجام‌شده، هنگامی که سطوح در معرض دوز بالایی از UVC قرار گیرند، ویروس‌ها از بین می‌روند.