نخستین دیدار روسای جمهور ترکیه و مصر در افتتاحیه جام جهانی فوتبال مردان قطر

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، روز یکشنبه ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲، در مراسمی که به مناسبت آغاز جام جهانی فوتبال مردان ۲۰۲۲ در قطر برگزار شد، با رهبران برخی کشورهای عرب حاضر در این مراسم ازجمله محمود عباس (رئیس‌جمهور تشکیلات خودگردان فلسطین)، عبدالله ثانی (پادشاه اردن)، محمد بن راشد آل مكتوم (حاکم دُبی)، مشعل الاحمد الجابرالصباح (ولی‌عهد کویت) و برای نخستین بار با عبدالفتاح السیسی (‌رئیس‌جمهور مصر) دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، دیدار اردوغان با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر که برای نخستین بار روی داد، در حضور شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر انجام شد. این دو رئیس‌جمهور پیش از این در سخنرانی‌های خود مواضعی تند نسبت به یکدیگر اتخاذ کرده بودند.

این دیدار کوتاه در حالی صورت گرفت که سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چند روز پیش تصریح کرده بود روند مذاکرات با ترکیه برای عادی‌سازی روابط متوقف شده، زیرا هیچ تغییری در رویه آنکارا ایجاد نشده است

به گزارش خبرگزاری ایرنا، شماری از تحلیلگران سیاسی معتقدند دیدار اردوغان و السیسی نمی‌تواند زودگذر باشد و با هماهنگی در سطح بالا انجام شده و احتمالا در آینده تحولاتی در پرونده روابط مصر و ترکیه ایجاد خواهد کرد. اختلافات شدیدی بین دو کشور به‌ویژه در موضوع لیبی و حمایت از گروه اخوان المسلمین وجود دارد که حل‌وفصل آن زمان‌بر خواهد بود.