نخستین سفر وزیر خارجه ترکیه به «فلسطین/اسرائیل» پس از ۱۵ سال

وزیر امور خارجه ترکیه در چارچوب یک سفر رسمی روز سه شنبه در فرودگاه بن گوریون تل آویو، پایتخت اسرائیل پس از استقبال مقامات اسرائیلی، راهی رام‌الله شد و با همتای فلسطینی خود دیدار کرد.

چاووش اوغلو و ریاض المالکی پس از تشکیل کمیته وزارتی مشترک فلسطینی-ترکیه‌ای که ریاست آن را وزیر خارجه ترکیه بر عهده داشت در یک کنفرانسی مطبوعاتی شرکت کردند و شش توافقنامه مشترک میان این دو امضا شد.

چاووش‌اوغلو در این نشست خبری گفت: در مسیر تلاش‌ها به منظور ایجاد یک دولت مستقل و قوی در کنار برادران فلسطینی خود خواهیم بود.

وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت: روند عادی سازی روابط با اسرائیل را با هماهنگی با دولت فلسطین به پیش می‌بریم. حمایت ترکیه از مسئله فلسطین یک موضوع مستقل و مجزا از روابط با اسرائیل است.

چاووش‌اوغلو امروز به اسرائیل سفر کرده و پس از دیدن از موزه « ید وشم » با یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل دیدار و در خصوص مسائل منطقه‌ای گفتگو کردند. پس از این دیدار نشست خبری عمومی مشترکی خواهند داشت. پس از آن قرار است چاووش اوغلو برای اقامه نماز به میزبانی اداره اوقاف اسلامی در بیت المقدس به مسجد الاقصی در بیت المقدس شرقی برود.

سفر چاووش اوغلو به اسرائيل، که اولین سفر پس از ۱۵ سال است، در راستای تداوم بهبود روابط ترکیه با اسرائیل پس از یک دورهٔ طولانی  میان دو کشور است.

روابط میان ترکیه و اسرائيل پس از حمله نظامیان این کشور به کشتی مرمره آبی در سال ۲۰۱۰ به پایین‌ترین حد خود رسید و افزایش تنش‌ها در فلسطین نیز تاثیر منفی بر روابط آنکارا و تل‌آویو برجای گذاشت.

اما طی سال‌های اخیر علی‌رغم کاهش سطح روابط دیپلماتیک میان دو طرف، حجم روابط اقتصادی روند روبه رشدی را شاهد بوده است.