نخستین محموله صادراتی از افغانستان به چین در دوران «امارت اسلامی طالبان»

  با پرواز نخستین محموله صادراتی از افغانستان به چین پس از تسلط طالبان بر این کشور، کریدور هوایی میان دو کشور فعالیت خود را از سرگرفت.

  پس از چند ماه تعلیق، کریدور هوایی افغانستان و چین با حضور جمعی از مقامات طالبان از جمله «عبدالسلام حنفی» معاون نخست وزیر طالبان فعالیتش را از سر گرفت.

  مسوولان امارت اسلامی، می‌گویند که پس از روی‌کار آمدن حکومت جدید، نخستین طیاره باربری از میدان هوایی کابل به مقصد چین پرواز کرد.

  به گفته «انعام‌الله سمنگانی» معاون سخنگوی طالبان، امروز  یک فروند هواپیمای باری حامل جلغوزه (دانه کاج) از فرودگاه کابل به سمت چین پرواز کرد.

  شماری از صادر کننده‌گان می‌گویند که به علت توقف پروازها، بیش از یک هزار تُن جلغوزه در ذخایر شان انبار شده و در معرض فساد است.

  «سید زمان هاشمی»، رییس هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفت: «پروازهای شرکت ترکیش ایرلاینز که به یک هفته متوقف شده بود، خوشبختانه از سرگرفته شده و روزانه بیست تن جلغوزه به چین صادرات داریم.

  این در حالی است که هفته گذشته «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه طالبان در دیدار با «وانگ یی» وزیر خارجه چین درباره  ایجاد کریدور هوایی و تسهیل و توسعه روابط تجاری بین دو کشور گفت‌وگو کرده بود.