نخست وزیر هلند: ترکیه از نظر سیاسی و نظامی برای ائتلاف ناتو مهم است

نخست وزیر هلند ضمن تاکید بر اهمیت سیاسی و نظامی ترکیه برای ائتلاف ناتو از تلاش دیپلماتیک آنکارا در موضوع روسیه-اوکراین تشکر کرد.

مارک روته، نخست وزیر هلند که به منظور انجام برخی دیدارهای رسمی به آنکارا سفر کرده است؛ پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست مشترک خبری شرکت کرد.

وی ضمن اشاره به روابط هلند و ترکیه که از پیشینه ۴۰۰ ساله برخوردار هستند؛ گفت: ما شرکای کلیدی اقتصادی هستیم. شاهد افزایش حجم مبادلات از ۸ میلیارد دلار به ۱۱ میلیارد دلار بودیم و ۱۵ میلیارد را هدف میانی و ۲۰ میلیارد دلار را هدف نهایی قرار دادیم.

روته تصریح کرد: هلند بزرگترین سرمایه گذار خارجی مستقیم در ترکیه است، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. ۳هزار شرکت هلندی در حال حاضر در ترکیه فعال هستند.

وی خاطرنشان کرد: ترکیه و هلند هر دو عضو ناتو بوده و مشتاقانه منتظر نشست فوق‌العاده ناتو که قرار است پنجشنبه برگزار شود؛ هستیم. ترکیه از اهمیت سیاسی و نظامی زیادی برای ائتلاف در ناتو برخوردار بوده و البته این کشور شریک مهمی در اتحادیه اروپا است.

روته با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک آنکارا در رابطه با جنگ اوکراین و روسیه، تاکید کرد: ترکیه در این اختلاف (مذاکرات روسیه-اوکراین) نقش مهمی ایفا می‌کند. از جناب اردوغان به دلیل برعهده گرفتن این نقش تشکر می‌کنم. همچنین می‌خواهم از اعضای کابینه شما برای تلاش‌های دیپلماتیک شما در حل این مناقشه تشکر کنم.

وی با تاکید بر اینکه ترکیه نقش مهمی در جنگ اوکراین و روسیه داشت، گفت: از میانجیگری ترکیه به‌عنوان یکی از کشورهای نادری که خط باز به دو کشور روسیه و اوکراین دارد، حمایت می‌کنیم. بواسطه مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه مذاکرات با اوکراین و روسیه ادامه دارد. باید ببینیم که این موضوع به کجا می‌انجامد، از تلاش آنها حمایت می‌کنیم.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از دیدار با مارک روته، نخست وزیر هلند که به منظور انجام برخی دیدارهای رسمی به آنکارا سفر کرده است؛ نشست مشترک خبری ترتیب داد.

وی ضمن ابراز خرسندی از میزبانی از روته و هیئت همراهش در آنکارا، انتصاب وی به سمت نخست وزیری را برای چهارمین دوره تبریک گفت.

اردوغان محور این دیدار را بررسی همه جانبه روابط دو کشور و تبادل نظر پیرامون مسائل جهانی و رابطه ترکیه با اتحادیه اروپا اعلام کرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین افزود: چشم‌انداز حجم تجارت با هلند در وهله اول ۱۵ میلیارد دلار و سپس ۲۰ میلیارد دلار تعیین شد.

وی با اشاره به اینکه در مورد تحولات اوکراین به تفصیل گفتگو صورت گرفت، افزود: همانطور که استحضار دارید، اجلاس فوق العاده سران ناتو روز پنجشنبه در بروکسل برگزار می‌شود. ترکیه از ابتدای بحران اوکراین موضع روشنی اتخاذ کرده است. در هر مناسبتی طرفین را به عقل سلیم و مذاکره فراخوانده و بر لزوم کاهش تنش و باز کردن فضا برای دیپلماسی تاکید کردیم. متاسفانه، فاجعه انسانی در اوکراین همچنان رو به تشدید است.

اردوغان همچنین گفت: هزاران غیرنظامی جان خود را از دست دادند، بیش از ۳ میلیون نفر از کشور خود گریخته و به کشورهای همسایه پناه بردند. تلاش فشرده دیپلماتیک‌مان برای پایان دادن هر چه زودتر به این روند ادامه دارد. به تماس‌های خود با آقایان زلنسکی و پوتین ادامه می‌دهم. وزیر خارجه کشورمان نیز هفته گذشته با همتایان خود در مسکو و لویو ملاقات کرد.

رئیس جمهور ترکیه بار دیگر برای حمایت از راه‌های دستیابی به آتش بس و صلح پایدار اعلام آمادگی کرد.

وی متذکر شد:‌ از اتحادیه اروپا انتظار داریم که فصل مذاکرات عضویت ترکیه را گشوده و مذاکرات اتحادیه گمرکی را به سرعت و بدون تسلیم شدن در برابر حساب‌های باطل از سر بگیرد.

اردوغان اضافه گرد: اگر عضو ناتو هستیم، اگر در ناتو با هم هستیم، باید همبستگی خود را به طور کامل نشان دهیم. کشورهای عضو ناتو، باید با یکدیگر به‌ویژه در حوزه صنایع دفاعی، همبستگی داشته باشند.

وی در رابطه با روانه شدن مین‌ها از اودسا نیز متذکر شد: وزارت دفاع کشور کلیه تدابیر لازم را اتخاذ کرده و خواهد کرد، جای نگرانی نیست.