نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در چین

نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان با شرکت هیئت طالبان و نماینگان قطر و اندونزی در شهر تونشی چین برگزار شد.

سومین نشست دو روزه وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان با حضور هیئتی به ریاست امیرخان متقی، سرپرست وزارت‌خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان و وزرای خارجه روسیه، قطر و اندونزی امروز پنجشنبه در شهر تونشی چین برگزار شد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین با ارسال پیامی به این نشست از کشور‌های همسایه افغانستان خواست که با ایجاد اجماع و هماهنگی در ساختن آینده روشن‌تر به مردم افغانستان کمک کنند.

وی افزود: «افغانستان همسایه و شریک مشترک همه کشورهای شرکت‌کننده است و ما جامعه‌ای را با آینده‌ای مشترک تشکیل می‌دهیم چون افغانستان با ثبات، صلح‌آمیز و درحال توسعه و شکوفایی آرزوی همه مردم این کشور و در راستای منافع مشترک کشورهای منطقه و جامعه جهانی است»

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان طی رشته‌ توئیت‌هایی اعلام کرد: امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در این نشست گفت که کابینه یک کمیسیون در سطح وزیران را برای ارتباط با شخصیت‌های افغان در داخل تشکیل داده و تلاش می‌کنند تا ساختار سیاسی را فراگیرتر کند.

متقی درباره نگرانی برخی از کشورهای منطقه گفت: «گروه داعش تا حد زیادی از بین رفته است. متأسفانه داعش از بیرون تبلیغ می‌شود و رسانه‌ها برای آن فضا ایجاد می‌کنند. از کشورهای منطقه می‌خوهیم تا از دولت جدید افغانستان حمایت کنند. تقویت دولت جدید به نفع همه است و ضعف آن به ضرر همه است، دولت افغانستان متعهد است که به همه نگرانی‌ها پاسخ دهد».

او اظهار داشت: «دارایی‌های افغانستان مسدود شده و نمایندگی سیاسی آن در سازمان ملل متحد به فردی سپرده شده است که نه نماینده دولت است و نه می‌تواند به مردم خدمت کند و حقوق سیاسی و اقتصادی وی از بین رفته است. امارت اسلامی در تلاش است تا همه مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را با تدبیر و دقت حل کند».

همچنین وانگ یی، وزیر امور خارجه چین که ریاست این نشست را نیز بر عهده داشت، از پیشرفت و دستاوردهای افغانستان ابراز امیدواری کرد و افزود: «نشست بعدی در ازبکستان برگزار می‌شود و وزیر امور خارجه افغانستان نیز در آن حضور خواهد داشت».

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز طی سخنانی به معرفی دیپلمات‌های جدید به سفارت افغانستان در روسیه اشاره کرد و مدعی شد که «نمایندگی دولت قبلی افغانستان در سازمان ملل نمی‌تواند نماینده این کشور باشد و از این موقعیت استفاده می‌کند. کشورهای غربی باید نقش خود را در افغانستان ایفا کنند».

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران هم طی سخنانی در سومین نشست همسایه‌گان افغانستان ابراز امیدواری کرد که «افغانستانی آرام در همسایگی ما شکل بگیرد. پیشنهاد ما ایجاد مکانیسم منطقه‌ای و صندوق مالی برای کمک به مردم افغانستان است که بتواند به بازسازی و توسعه افغانستان کمک کند».

وی با اشاره به «نگرانی از فعالیت‌ گروه‌های تروریستی مختلف مانند داعش در داخل افغانستان» گفت: گسترش فعالیت‌های تروریستی داعش در افغانستان جای هیچ تردیدی باقی نگذاشته است. ما به اقدامات جمعی کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم نیاز داریم».

به گزارش وزارت خارجه ایران امیرعبداللهیان در این شست همچنین گفت: تهران «نگران وضعیت گسترش آوارگان افغانستانی است. در هفت ماه گذشته حدود یک میلیون زن، کودک و مرد افغان وارد ایران شدند و اکنون رقم آوارگان افغانستانی که مهمان ما در ایران هستند به حدود پنج میلیون نفر افزایش یافته است و نگرانی جدی در این زمینه به ویژه وقتی که سازمان‌های بین‌المللی کمترین توجه را به آوارگان در کشورهای همسایه افغانستان دارند، وجود دارد».

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نیز گفت که مسئله به رسمیت شناختن دولت جدید در افغانستان باید با رضایت همه کشورهای منطقه حل و فصل شود.