نشست وزرای دفاع ایران، ترکیه، روسیه و سوریه در مسکو پایان یافت؛ آکار: فضای مثبتی در نشست برقرار بود

وزیر دفاع ملی ترکیه با بیان اینکه نشست چهارجانبه مسکو در فضایی مثبت برگزار شد، تاکید کرد هدف ما این است که هرچه زودتر از شر تروریسم خلاص شده و صلح، ثبات و آرامش را در منطقه به ارمغان آوریم.

نشست چهارجانبه مسکو با حضور حلوصی آکار وزیر دفاع ملی و هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه، سرگئی شویگو، محمدرضا آشتیانی و علی محمود عباس وزرای دفاع روسیه، ایران و سوریه و روسای سازمان اطلاعات این کشورها روز ۲۵ آوریل ۲۰۲۳ در مسکو برگزار شد.

آکار با بیان اینکه در نشست چهارجانبه مسکو بحث و رایزنی پیرامون مسائل مختلفی صورت گرفت، افزود: «به نظرات و ارزیابی‌های طرف‌ها گوش دادیم و این فرصت را داشتیم که دیدگاه خود را به تفصیل بیان کنیم. ما برای حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه احترام قائل هستیم، تنها دلیل حضور ما در سوریه مبارزه با تروریست‌ها به ویژه گروه تروریستی پ‌ک‌ک/ی‌پ‌گ/پ‌ی‌د و داعش است و برای سرنگونی‌ آن‌ها تلاش می‌کنیم. در این نشست نیز تاکید کردیم که به این مبارزه ادامه خواهیم داد زیرا نه تنها برای ما بلکه برای یکپارچگی سوریه نیز این مسئله حائز اهمیت است».

وزیر دفاع ملی ترکیه ضمن اشاره به اینکه که یکی دیگر از اهداف ما جلوگیری از موج احتمالی پناهجویان از سوریه به کشور است، تصریح کرد: «هدف ما این است که با ایجاد یک محیط مثبت و با ثبات و تامین شرایط، اطمینان حاصل کنیم که برادران و خواهران سوری‌مان که میزبان آنها در کشورمان هستیم، داوطلبانه، در امنیت و آبرومندانه به خانه و سرزمین خود بازگردند. به طرفین اعلام کردیم که مشکل سوریه باید با رویکردی فراگیر و جامع در چارچوب قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل حل شود».

به گزارش خبرگزاری موج، امیر آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در گفتگوهای جداگانه با وزرای دفاع روسیه، ترکیه و سوریه تاکید کرد: تلاش ما و روسیه برای عادی سازی روابط ترکیه و سوریه از اهداف این نشست چهار جانبه بود و جمهوری اسلامی ایران اهتمام جدی برای گفتگوی مستقیم بین سوریه و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه و تأثیرگذار در منطقه دارد و از تشریک مساعی دو کشور حمایت می‌کند.