نشست ویژه پارلمان اروپا؛ زنان جهان، همراه زنان افغانستان در برابر طالبان

برنامه «روزهای زنان افغانستان» با حضور زنان افغانستانی که نامزدان نهایی جایزه ساخاروف ۲۰۲۱ پارلمان‌ اروپا هستند، در بروکسل، پایتخت بلژیک آغاز شد.

آنجلینا جولی، برنده جایزه اسکار و سفیر حسن نیت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد نیز با ارسال پیام ویدئویی در این برنامه شرکت کرد.

« آنجلینا جولی» ستاره هالیوود و سفیر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در این نشست گفت: «با وجود آن که فعالان زن به خاطر اعتراضات‌شان بازداشت می‌شوند و زنان افغانستان از حق کار و تحصیل محروم شده‌اند اما نباید امید را از دست داد».

آنجلینا جولی با تاکید اینکه طالبان نمی‌تواند توانایی‌های فکری و اراده کودکان را برای داشتن آینده‌ بهتری خاموش کنند گفت: «برای طالبان دیر شده که بخواهند حس آزادی و اندیشه‌های زنان افغانستان را سرکوب کنند».

وی از سران کشورهای جهان خواست طالبان را تحت فشار قرار دهند تا وادار به پاسخگویی شود و از نقض حقوق اساسی زنان و دختران

خودداری کند.

او افزود: «از همه انسان‌های آزاداندیش در هر کجای جهان که هستند می‌خواهم به زنان افغانستان  فکر کنند. لطفا از میلیون‌ها پناهنده افغانستانی  که تشنه دانش، فرصت، آزادی و امنیت هستند، حمایت کنید».

سیما سمر، رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در حاشیه این نشست گفت: «مردم نیازمند نباید به خاطر رهبری ناسالم شکنجه شوند. زیرا این مسئولیت اخلاقی جهان است که به مردم نیازمند در افغانستان بر اساس قوانین ‌بین‌المللی بشردوستانه کمک کنند».