نظرسنجی Emlakjet: صاحبخانه‌های ترکیه تمایلی به اجاره ملکشان ندارند

پلتفرم Emlakjet که در حوزه ملک فعالیت دارد، نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرده که نشان می‌دهد ۸۷.۴ درصد از صاحبخانه‌ها در ترکیه، تمایلی به اجاره‌دادن ملک خود ندارند. این گروه از مالکان اعلام کرده‌اند که دلیل اصلی این تصمیم، نگرانی از پرداخت به موقع اجاره‌بها از سوی مستاجران است. 

بر اساس این گزارش که روز یکشنبه ۲۵ ژوئن انتشار یافت، تعداد افرادی که در ترکیه به دنبال خانه اجاره‌ای هستند، از افرادی که در پی واحدی برای خرید هستند پیشی گرفته است. آمار املاک‌جت نشان می‌دهد در ماه می امسال، ۵۲ درصد از کسانی که وارد بازار املاک شده‌اند، به دنبال خانه اجاره‌ای بوده‌اند. این میزان در ماه آوریل، ۵۰ درصد بود.

بر اساس داده‌های انتشاریافته، ۲۸.۴ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که به دنبال یک واحد آپارتمانی جدید هستند، چرا که مالکان فعلی آن‌ها اقدام به افزایش بیش از حد اجاره‌بها کرده‌اند. این در حالی است که دولت ترکیه، قانون سقف اجاره‌بها تا ۲۵ درصد را از یک جولای ۲۰۲۳ تا یک جولای ۲۰۲۴ تمدیده کرده و این تصمیم باعث شده برخی مالکان، واحدهای مسکونی خود را از بازار ملک خارج کنند.

هاکان آکدوئان، یکی از کارشناسان املاک معتقد است قانون سقف افزایش ۲۵ درصدی، مشکلات موجود در بازار را حل نکرده و حتی آن را تقویت می‌کند. آکدوئان به خبرنگاران گفته است که بسیاری از صاحبخانه‌ها، قرارداد اجاره را جوری تنظیم می‌کنند که به نوعی بتوانند قانون سقف افزایش ۲۵ درصدی را دور بزنند.

گوکهان تاش یکی دیگر از مشاوران املاک نیز معتقد است قانون افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها در بسیاری از موارد اجرایی نمی‌شود و صاحبخانه‌ها و مستاجران راه‌حل دیگری برای برطرف کردن اختلاف خود پیدا می‌کنند. او معتقد است که در حال حاضر، افزایش ۵۰ درصدی اجاره‌بها سر سال، در بسیاری از موارد دیده می‌شود.