نظر مثبت آمریکا درباره به روزسازی جنگنده‌های ترکیه‌ 

روز ۱۷ آوریل، وزارت خارجه آمریکا نظر مثبت خود درباره مدرنیزاسیون جنگنده‌های ترکیه‌ را به کنگره اعلام کرد. در بیانیه کتبی آژانس همکاری امنیت دفاعی آمریکا آمده است: «وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره اطلاع داد که فروش کیت‌های مدرنیزاسیون شبکه پیوند داده‌های تاکتیکی لینک-۱۶؛ سیستم ارتباطی هواپیماهای جنگی اف-۱۶ ترکیه به ارزش تقریبی ۲۵۹ میلیون دلار را تایید کرده است».

حق اعتراض کنگره آمریکا به تصمیم فروش این نوع تجهیزات از سوی وزارتخانه مذکور به کشورهای عضو ناتو ۱۵ روز و به کشورهای غیر عضو این سازمان ۳۰ روز است. روند بررسی این مسائل به این شکل است که وزارت امور خارجه آمریکا طرح‌های فروش را به طور غیررسمی به کنگره اعلام کرده و طبق بازخوردی که می‌گیرد، به طور رسمی ابلاغ می‌کند.

بر اساس اطلاعات دریافتی خبرگزاری آناتولی، در این کیت‌های مدرن‌سازی، تجهیزات و خدمات مهندسی لازم برای ارتقای این سامانه به سطح «دو» و همچنین سامانه‌های خودکار پیشگیری از برخورد وجود دارند. لینک-۱۶ نوعی شبکه بی‌سیم نظامی است که مورد استفاده اعضای ناتو قرار می‌گیرد و زمینه اشتراک‌گذاری پیام بین هواپیماها، هلی‌کوپترها، پهپادها، کشتی‌ها و نیروهای زمینی را فراهم می‌کند.