نقشه خشونت مسلحانه در ترکیه منتشر شد؛ استانبول، خشن‌ترین استان‌ ترکیه در سال ۲۰۲۳

    نقشه «خشونت مسلحانه در ترکیه» که به‌تازگی توسط بنیاد «اوموت Umut» منتشر شده، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۳ استان استانبول با ۵۰۵ حادثه مسلحانه، بیشترین حوادث خشونت‌بار در ترکیه را به‌خود اختصاص داده است. در این حادثه‌ها ۳۲۱ نفر کشته و ۴۹۸ نفر مجروح شدند.

    به‌گزارش خبرگزاری DHA در روز دوشنبه ۱۲ فوریه،‌ نقشه خشونت ترکیه نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۳ مجموعاً ۳ هزار و ۷۷۳ حادثه خشونت‌بار در ترکیه رخ داد. در این میان استانبول با ۵۰۵ حادثه در رتبه اول، سامسون با ۱۸۸ حادثه (۷۴ کشته و ۲۰۰ مجروح) در رتبه دوم و آدانا با ۱۷۱ حادثه (۱۵۸ کشته و ۱۳۴ مجروح) در رتبه سوم پرخشونت‌ترین استان‌های ترکیه قرار گرفتند.

    سایر استان‌های پرخشونت به‌ترتیب شامل ازمیر با ۱۶۴ حادثه (۱۴۰کشته و ۱۴۰ مجروح)، کوجائلی با ۱۶۴ حادثه (۸۰ کشته و ۱۴۴ مجروح)، ساکاریا با ۱۴۴ حادثه (۳۹ کشته و ۱۳۵ مجروح)، بورسا با ۱۳۵ حادثه (۷۲ کشته و ۱۰۷ مجروح)، اورفا با ۱۲۰ حادثه (۷۱ کشته و ۱۹۳ مجروح)، آنکارا با ۱۱۷ حادثه (۱۰۲ کشته و ۹۶ مجروح)، دیاربکر با ۱۰۷ حادثه (۶۹ کشته و ۱۸۵ مجروح) و چوروم با ۱۰۷ حادثه (۲۸ کشته و ۱۱۲ مجروح) می‌شوند.

    گزارش آمار خشونت نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۴ تاکنون مجموعاً ۳۴ هزار و ۱۹۷ حادثه خشونت‌بار مسلحانه در سراسر ترکیه رخ داده است. در این حادثه‌ها مجموعاً ۲۱ هزار و ۴۳۴ نفر جان باختند و ۳۱ هزار و ۲۰۷ نیز مجروح شدند.