نماینده زنان افغانستان خطاب به هیئت طالبان در نروژ: ما را در کابل به بند می‌کشید و در اسلو با ما گفتگو می‌کنید!

هیئت طالبان پس از دیدار با جامعه مدنی افغانستان، در ادامه رایزنی‌هایش در اسلو با نمایندگان ویژه هفت کشور اروپایی، قطر و اتحادیه اروپا دیدار کرد.

به گزارش آناتولی، نشست ۳ روزه هیئت طالبان با نمایندگان جامعه بین‌المللی و با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و نروژِ ، از روز یکشنبه در اسلو در حال برگزاری است.

انتظار می‌رود نمایندگان این کشورها در نشست اسلو بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و احترام به حقوق بشر، آموزش و زنان این کشور تاکید کنند.

 امیر خان متقی وزیر خارجه طالبان نشست اسلو را «دستاورد مهم برای افغانستان» خواند و افزود: «با نمایندگان خارجی به این نتیجه رسیدیم که جامعه جهانی افغانستان را در رابطه با کمک‌های بشردوستانه تنها نخواهد گذاشت».

هدا خموش که به نمایندگی از زنان معترض کابل به این نشست دعوت شده است در سخنرانی‌اش فهرستی از خواسته‌های جامعه مدنی و فعالان زن را مطرح کرد.

 خانم خموش قبل از شروع سخنرانی‌اش خطاب به امیر خان متقی وزیر خارجه طالبان گفت: «آقای متقی، شما باید همین حالا به کابل زنگ بزنید تا دختران و زنان دربند آزاد شوند در غیر آن، من صحبت نخواهم کرد».

خانم خموش گفت: «چرا طالبان ما را که در کابل به بند می‌کشند در اسلو با ما پشت میز گفتگو می‌نشینند؟ جامعه جهانی در برابر این‌ همه شکنجه و سرکوب چه کار می‌کند»؟

وی خطاب به سایر حاضران اجلاس افزود، «این سرکوب و ترور در پیش چشم شما صورت می‌گیرد. با سکوت و یا تسامح با طالبان، شما مسئول یک بخش از جنایات و سرکوبی هستید که بر زنان و مردان افغانستان روا داشته می‌شود. من به افغانستان برمی‌گردم، اما نمی‌دانم چه چیزی منتظر ما است».

اعضای جنبش زنان افغانستان در کابل و خانواده‌های دختران، گفته‌اند که افراد مسلح شماری از دختران معترض را به زور از خانه‌های‌شان کشیده و به جای نامعلومی منتقل کردند.

زنان معترض می‌گویند «افراد طالبان پنج نفر از دختران معترض از جمله «تمنا پریانی» و «پروانه ابراهیم‌خیل» را ساعت هشت چهارشنبه شب گذشته بازداشت کرده‌اند».

در این نشست خانم خموش سخنانش را با پرسشی از نماینده وزارت خارجه آمریکا، آقای تام ویست به پایان رساند.

او گفت: آقا، بیست سال پیش، ما از ناگزیری که خود در آن مقصر نبودیم، به دنیا اعتماد کردیم. خود را به جای یک پدر از افغانستان قرار دهید. با وضعیتی که پدیده آورده‌اید، می‌توانید به دخترتان توصیه کنید، به دنیا اعتماد کند؟