نمایندگان دولت افغانستان و طالبان درتهران: جنگ راه‌ حل مسئله افغانستان نیست

عکس: وزارت امور خارجه ترکیه

آناتولی – نمایندگان دولت افغانستان به ‌ریاست محمد یونس قانونی، معاون پیشین رئیس جمهوری و عضو رهبری شورای عالی مصالحه ملی و گروه طالبان به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی، معاون هیئت مذاکره‌کننده گروه طالبان در قطر امروز پنجشنبه با انتشاربیانیه‌ای پس از نشست دو روزه «اجلاس بین‌الافغانی صلح» در تهران پایتخت ایران توافق کرده‌اند که «جنگ راه‌حل مسئله افغانستان نیست و باید تمام تلاش‌ها در جهت رسیدن به راه‌حل سیاسی و صلح‌آمیز متمرکز شود.»

در این بیانیه آمده است: هم دولت افغانستان و هم گروه طالبان از خطرات ناشی از ادامه‌ جنگ درک مشترک داشته و بحران این کشور راه حل نظامی ندارد.

محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر در حساب توییتر خود اعلام کرد: نمایندگان در این بیانیه هدف قرار دادن غیرنظامیان، مدارس، مساجد، بیمارستان‌ها و تخریب تاسيسات زيربنايي را به شدت محکوم کرده و خواستار مجازات عاملان آن شدند.

طبق بیانیه مذکور، طرفین نشست تهران را یک فرصت جدید برای تقویت راه حل سیاسی بحران افغانستان خوانده اعلام کردند که «نشست تهران در فضای صمیمانه صورت گرفت و همه مسائل به‌ صورت مفصل و با صراحت مطرح شده است. همچنین تصمیم گرفته شده که «مواردی را که نیاز به مشورت و واضح‌سازی بیشتر دارد مانند ایجاد مکانیسم گذار از جنگ به صلح دایمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوه دستیابی به آن، طی نشست بعدی که در نزدیکترین فرصت ممکن دایر خواهد شد مورد بحث قرار داده، به نتیجه برسند».

در حالی که روند صلح در افغانستان همچنان نامشخص است، درگیری های شدید بین نیروهای امنیتی و طالبان همچنان ادامه دارد.مقامات دولت افغانستان و نمایندگان طالبان روز گذشته به تهران رفتند تا به میزبانی ایران گفتگو کنند.