نمک درمانی در غارهای ایغدیر

استقبال گسترده بیمارانی که مشکلات تنفسی و ریوی دارند از غارهای نمکی در استان ایغدیر ترکیه

غارهای نمکی در “کوه توز” واقع در شهرستان “توزلوجا” از توابع استان ایغدیر در شرق ترکیه که نمک مورد نیاز منطقه از این کوه استخراج می‌شود، با انجام پروژه استانداری ایغدیر به منظور رونق بخشیدن به صنعت گردشگری شهر مذکور به یک نقطه توریستی سلامت مهم منطقه تبدیل شده‌است.

اخیرا یکی از جدید ترین درمان‌های بیماری‌های تنفسی و پوستی رایج شده، نمک درمانی در غارهای نمکی است. نمک خالص پزشکی به طور معمول کشنده باکتری‌ها و میکروب‌هاست.

در تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که میکروکلیمای موجود در غارها به ویژه در غارهای نمکی قابلیت درمانی بالایی دارد. غارهای نمکی به دلیل داشتن عناصر خاصی چون کلسیم، سلنیوم، منیزیم، ید، پتاسیم، سدیم، برم و سایر عناصری که در فضای اطراف کم است تاثیر به سزایی در درمان بیماریهایی چون برونشیت، آلرژی‌ها، کم کاری غده تیروئید، بیماریهای قلبی، فشار خون، امراض پوستی، بیماریهای عصبی و استرس دارند.

PHOTO:AA

استانداری ایغدیر با همکاری دانشگاه ایغدیر، آژانس توسعه “سرحات” و فرمانداری “توزلوجا” با توجه به اهمیت نمک در بخش درمانی قصد دارد با راه‌اندازی پروژه ساخت مرکز نمک درمانی در داخل کوه توز و با احداث اتاقک‌ها و غارهای مصنوعی در رونق گردشگری و توریسم درمانی در این شهر نقش عمده‌ای را ایفا کنند.

PHOTO:AA

علی‌رغم ادامه ساخت مرکز نمک درمانی با مساحت ۲۲ هزار متر مربع در داخل کوه توز، این مرکز هم اکنون مورد علاقه گسترده بیماران از داخل و خارج از کشور که از بیماری‌های تنفسی و ریوی رنج می‌برند، قرار گرفته است.

صالح چیغدم، فرماندار شهرستان توزلوجا در این زمینه به خبرنگار آناتولی اظهار داشت که پروژه ساخت مرکز نمک درمانی در سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شده و تاکنون نیمی از آن به اتمام رسیده‌ است و تلاش‌ها برای تکمیل آن ادامه دارد.

چیغدم گفت: در واقع غارها هنوز برای پذیرایی از مهمانان آماده نیستند اما به دلیل علاقه گسترده مردم این مکان را به روی بازدیدکنندگان باز کردیم. اکنون در این مرکز هشت اتاقک نمکی انفرادی و یک سالن نمکی داریم.

وی افزود: مرکز نمک درمانی در مجموع ۲۲ هزار متر مربع مساحت دارد. این مرکز به ویژه مورد علاقه بیماران تنفسی قرار دارد. به گفته آنها پس از بازدید و گذراندن وقت در داخل این غارها شب‌ خیلی خوب و راحت می‌خوابند.