نور: توافقی روی خواست های طالبان در نشست دوحه بدست نیامد

طالبان آزادی هفت هزار زندانی و خارج شدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه را یگانه راه اعتماد سازی می‌داند.

طلوع نیوز- عطا محمد نور یکی از شرکت کنندگان نشست اخیر سیاستگران جمهوری افغانستان با طالبان در دوحه می‌گوید که رهایی ۷ هزار زندانی طالبان و بیرون شدن نام های رهبران آنان از فهرست  سیاه، از درخواست‌های مهم طالبان در نشست اخیر دوحه بودند که البته توافقی روی آن ها به دست نیامد.

به گفته آقای نور، هیات جمهوریت در این نشست انعطاف زیادی از خود روی مسائل جنجالی نشان داد، اما طالبان همچنان بر موضع خود ایستاد. عطا محمد نور گفت: “اعتماد سازی می‌تواند با تفاهم و مشارکت در قدرت بوده باشد، مشارکت سیاسی بوده باشد، ختم جنگ بوده باشد، کاهش خشونت بوده باشد، آتش‌بس بوده باشد. اعتماد سازی را از هر نقطه و راه دیگری می‌توانستیم آغاز کنیم ، با تاسف که این کار نشد.”

هرچند آقای نور از توافق برادامه مذاکرات، حفظ زیر بناها و جان و مال مردم و نیز از اجازه طالبان  به فعالیت مدد رسانان در بخش های زیر کنترل این گروه سخن گفت، اما می‌گوید که روی سه کمیسیون چون «کمیسیون اعتماد سازی»، «کمیسیون غور(مشورت) درباره قانون اساسی» و «کمیسیون مشارکت در قدرت» توافق نشد.

عطا محمد نور افزود: “به امید این که یک روز طرف مقابل هم سر حال بیایند و بدانند که جنگ در افغانستان راه حل نیست و صلح تامین کننده منافع همه طرف ها است.”

شهروندان افغانستانی می‌گویند که انتظاراتی را که آنان از نشست دو روزه هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان داشتند، برآورده نشده.

این شهروندان می‌گویند که انتظار داشتند که در این نشست تصمیمات مهمی دربارۀ پایان جنگ و برقراری آتش‌بس گرفته شود. اما در اعلامیۀ پایانی این نشست چیزی در این باره گفته نشده‌است و آنان به برآیند هر گونه نشست صلح میان حکومت و طالبان، بی‌باور شده‌اند.

فرحت‌الله، یکی از باشنده‌گان کابل ابراز داشت: “این‌ها استقلالیت خاص خود را ندارند و هر گاه که ما صلح می‌کنیم، صلح ما باید با کشورهایی باشد که طالبان تحت تاثیر شان است.”

از سوی دیگر رییس جمهور در سفر روز دوشنبه به ولایت هرات، طالبان را به داشتن تعهدات مخفیانه با پاکستان درباره خط دیورند، آب، معادن و نیز نیروهای امنیتی متهم می سازد و می‌گوید که طالبان بیش از ۱۴۰ مسجد را ویران کرده اند؛ اتهاماتی که طالبان نمی‌پذیرد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری ابراز داشت: “سر آب افغانستان چه رقم معامله کردید، سر معادن افغانستان چه رقم معامله کردید، سر قوای دفاعی و امنیتی افغانستان چه رقم معامله کردید، سر خط دیورند چه رقم معامله کردید.”

رییس جمهور غنی می افزاید که طالبان تسلیمی حکومت را می‌خواهند، خواستی که به گفته او برآورده نخواهد شد. آقای تاکید می ورزد  که حقوق زنان معامله نخواهند شد و اجازه نمی‌دهد زمینه به بازگشت نیروهای خارجی به کشور، فراهم شود.

آقای غنی افزود: “خارجی ها ره مه گفتم خداحافظ ، یک کلمه از رییس جمهور تان شنیدید که اینها بمانند؟ گفتم به روی تان خیر، خدا حافظ تان. حافظ ما خداوند است.”

رییس جمهور در حالی به هرات سفر کرد که در دو هفته پسین از میان ۱۹ ولسوالی، ۱۷ ولسوالی این ولایت، گمرک  اسلام قلعه و بندر تورغندی به دست طالبان افتاده اند.