نگرانی‌ها از سونامی پنجم کرونا در ترکیه

وزیر بهداشت ترکیه در  ۱۰ ژانویه در توییتر خود ارقام جدید مبتلایان به ویروس کویید-۱۹ در این کشور را به تفکیک استان‌ها منتشر کرد.

بر اساس این داده‌ها میزان مبتلایان به ویروس کرونا در ۱۰ روز اخیر در کشور افزایش چشمگیر یافته است. در حالی که در ۲۶ دسامبر بیش از ۴۰ هزار مبتلا در ترکیه شناسایی شده بود، این رقم در ۹ ژانویه به بیش از ۶۱ هزار نفر رسیده است.

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه نقشه هفتگی (۲۵-۳۱ دسامبر) مبتلایان به کرونا را به تفکیک استان در توییتر خود منتشر کرد. بر اساس این نقشه، تعداد مبتلایان در هر ۱۰۰ هزار نفر در استانبول ۶۶۳.۶۹، در آنکارا ۱۸۴.۲۹ و در ازمیر ۳۲۳.۳۰ نفر بوده است.

۱۰ استانی که بیشترین تعداد مبتلایان در تاریخ‌های مذکور در ترکیه داشته‌اند به این ترتیب است: اسکی‌شهیر، استانبول، ازمیر، آیدین، چاناک‌کاله، موغلا، کرکلارالی، گوموش‌حانه، ادیرنه، کوجالی.

در ۹ ژانویه تعداد مبتلایان، ۶۱ هزار و ۷۲۷ مورد و دیروز ۱۰ ژانویه ۶۵ هزار و ۲۳۶ نفر مبتلا شده‌ به این ویروس شناسایی شده‌اند. برخی از پزشکان ترکیه این افزایش شتابان مبتلایان را عامل نگرانی دانسته‌اند. این همه در حالی است که در ترکیه بیش از ۸۳ درصد جمعیت دو دوز واکسن خود را تزریق کرده‌اند.

بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا در استانبول هستند و تقریبا تمام این شهر قرمز شده است. 

برخی از دانشجویان و والدین دانش‌آموزان، درخواست می‌کنند آموزش حضوری در مدارس دوباره لغو شود.

اما مقامات آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها زیر بار نمی‌روند و می‌گویند این حرف‌ها بهانه‌ای برای درس نخواندن و تقلب کردن سر جلسه امتحان آنلاین است.