نیمه پر گرمای هوا؛ کاشت آووکادو در آنتالیا

در حالی که هوای تابستان امسال به طور فزاینده‌ای گرم‌ شده است، کشاورزان در شهر آلانیا واقع در استان آنتالیا، تمرکز خود را بر روی کشت میوه‌های گرمسیری به ویژه آووکادو معطوف کرده‌اند. 

به گزارش روزنامه دیلی صباح در روز سه‌شنبه ۸ آگوست،‌ طاهر گوک‌تپه، رئیس اتاق کشاورزی آلانیا در این‌باره اعلام کرد: «کشاورزان آلانیا از آگوست ۲۰۲۲ تا مارس ۲۰۲۳، بیش از ۱۳۰ میلیون آووکادو تولید کرده‌اند. کشاورزان به دلیل هزینه‌های تولید و نگهداری پایین‌ و بازده مالی بهتر، تولید آووکادو را به تولید موز ترجیح می‌دهند». 

گوک‌تپه درباره هزینه‌های کشت آووکادو بیان کرد: «میزان مصرف آب یکی از عوامل کلیدی در انتخاب نوع محصول است. موز در ماه‌های تابستان، روزانه چهار تن آب در هر هکتار نیاز دارد. در حالی که سایر میوه‌های استوایی مثل آووکادو یا انبه، فقط دو بار در هفته و هر بار یک‌ ساعت آب نیاز دارند. این امر هزینه‌های تولید را تا یک‌پنجم کاهش می‌دهد». 

به گفته گوک‌تپه هم‌اکنون ۲۵۰۰ درخت آووکادو در آلانیا کاشته شده است. تولیدکنندگان انتظار دارند در فصل آینده ۱۵۰ میلیون آووکادو از این درخت‌ها برداشت شود. این مقدار هم برای مصرف داخل کشور و هم برای صادرات کافی خواهد بود.