نیویورک‌تایمز: صدها معترض ایران کور شده‌اند

نیویورک تایمز روز یکشنبه ۲۰ نوامبر، در گزارشی خبر از آن داده است که صدها نفر در جریان اعتراضات سراسری ایران، از فاصله نزدیک مورد هدف قرار گرفته‌اند و چشمان آن‌ها بر اثر اصابت گلوله‌های فلزی و پلاستیکی نابینا شده است.

در این گزارش آمده است که به دلیل شرایط ایران و ناپایدار بودن وضعیت اینترنت، امکان دسترسی به آمار دقیق افرادی که بینایی خود را در طی اعتراضات از دست داده‌اند، وجود ندارد.

اما نیویورک تایمز با بررسی شواهد پزشکی، شهادت معترضان، اعضای خانواده افراد مجروح و گزارش نهادهای حقوق‌بشری توانسته صدها مورد از قربانیانی که چشمشان هدف قرار گرفته را تایید کند.

چشم پزشکان سه بیمارستان فارابی، رسول‌ اکرم و لبافی‌نژاد در تهران، تخمین زدند که از زمان شروع اعتراضات در مجموع بیش از ۵۰۰ بیمار را پذیرش کرده‌اند که چشم‌هایشان به شدت آسیب دیده بود.

بی‌بی‌سی فارسی به نقل از نیویورک تایمز، نوشته است که پزشکان در استان کردستان نیز تخمین زد‌ه‌اند حداقل ۸۰ نفر را پذیرش کرده‌اند که چشمانشان مجروح شده بود.

همچنین گزارش‌های شاهدان عینی و ده‌ها صفحه سوابق پزشکی از چندین بیمارستان و کلینیک نشان می‌دهد که خشونت پلیس صدمات گسترده‌ای در پی داشته، از جمله متلاشی شدن شبکیه، قطع اعصاب بینایی و سوراخ شدن عنبیه.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی در ایران، معترضان از مراجعه به بیمارستان به ویژه بیمارستان‌های دولتی پرهیز می‌کنند و این موضوع تعیین آمار دقیق را دشوار کرده است. در واقع به سبب گشت‌زنی و حضور نیروهای امنیتی در بیمارستان‌های دولتی و کلینیک‌ها، بسیاری از معترضان یا پس از درمان، بازداشت و یا اساسا از امکان درمان محروم می‌شوند.