هشدار اردوغان به یونان: اگرآن‌ها آرام نمانند، آنچه لازم است انجام می‌دهیم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، در برنامه «قرن ترکیه- قرن ارزش‌ها» که روز ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ در شهر ماردین برگزار شد، درباره تداوم اقدامات تحریک‌آمیز یونان  هشدار داد و گفت: «اگر آن‌ها آرام نمانند، ما آنچه را که لازم است انجام خواهیم داد».

اردوغان گفت: «آنکارا با آتن در دریای اژه اختلافی ندارد و این کشور باید از انجام اقدامات تحریک‌آمیز اجتناب کند».

 روز۱۷ دسامبر سال جاری، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد جنگنده‌های نیروی هوایی یونان برای جلوگیری از شرکت جنگنده‌های ترکیه در رزمایش آموزش هوایی ناتو برآمدند که با اقدام و مقابله نیروی هوایی ترکیه مواجه شدند و پاسخ مناسبی دریافت کردند.

در بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده است: «جنگنده‌ها و هواپیما‌های پشتیبانی ترکیه و هواپیما‌های آواکس ناتو، ماموریتی آموزشی تحت عنوان «نکسوس ایس» (NEXUS ACE) را با هماهنگی ناتو در حریم هوایی بین‌المللی دریای اژه برگزار کردند. جنگنده‌های یونان تلاش کردند مانع از پرواز و شرکت نیروی هوایی ترکیه در این رزمایش آموزشی شوند، اما با پاسخ نیروی هوایی ترکیه روبرو شدند و در نتیجه این رزمایش با موفقیت پایان یافت».

روز یکشنبه ۱۸دسامبر، نشست سه‌جانبه‌ای میان هیئت‌های ترکیه، آلمان و یونان با هدف برای راه اندازی مجدد کانال‌های دیپلماتیک بین ترکیه و یونان در بروکسل برگزار شد. ابراهیم کالن سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در این نشست حضور داشت.