هشدار زمین‌لرزه ۶ تا ۷ ریشتر؛ در مالاتیا

ارکان اُزگور، رئیس اتاق مهندسان زمین‌شناسی مالاتیا اعلام کرده که ممکن است به زودی زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶ تا ۷ ریشتر در این منطقه رخ دهد. اُزگور سه ماه پیش از زمین‌لرزه ۶ فوریه کاهرامان‌ماراش نسبت به وقوع آن نیز هشدار داده بود.

به گزارش روزنامه «دووار» در روز جمعه ۱۰ نوامبر، اُزگور اعلام کرده در نتیجه بررسی آن‌ها، در آینده‌ای نزدیک خط گسل «اُواجیک» زمین‌لرزه بزرگی ایجاد خواهد کرد. اُزگور تصریح کرد که مناطق دوغان‌شهیر، آکچادا، یازیهان، ارگووان و آراپگیر در معرض خطر بیشتری هستند. خط گسل دوغان‌شهیر تا اُواجیک فعال است و اخیراً حرکت کرده است.

اُزگور با تاکید بر اینکه ساختمان‌های مالاتیا در اثر زلزله پیشین خسته هستند، گفت: «۲۰هزار ساختمان در مالاتیا با آسیب‌های سنگین و متوسط وجود دارد که انتظار می‌رود تخریب شوند. هم‌اکنون هم صدها نفر در کانتینر زندگی می‌کنند که برخی از آن‌ها به ناچار به ساختمان‌های ناایمن برگشته‌اند. مسئولان باید این هشدارها را جدی بگیرند و شهر را برای یک زمین‌لرزه دیگر آماده کنند».

سال گذشته اُزگور در کنفرانس مطبوعاتی خود در ۶ نوامبر ۲۰۲۲ گفته بود: «خط گسلی چلیکهان در حال فشرده‌سازی خط گسلی اِرکِنِک است. از سال ۲۰۲۰ تا کنون نزدیک به سه‌هزار زلزله رخ داده است. این خط گسلی به‌زودی شکسته می‌شود و یک زمین‌لرزه ویران‌کننده در مناطق مالاتیا و کاهرامان‌ماراش رخ خواهد داد».