هشدار سازمان‌ ملل درباره زمستان: افغانستان در آستانه بدترین فاجعه انسانی است

سازمان ملل متحد در اخطار خود می‌گوید: ۹۵ درصد مردم افغانستان غذای کافی ندارند و ۲۳ میلیون نفر در حرکت به‌سوی گرسنگی هستند.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اگر هوا در زمستان امسال آنچنان که پیش‌بینی شده بد باشد، میلیون‌ها نفر از جمله کودکان احتمالاً با گرسنگی حاد مواجه خواهند شد.

 اخیراً نهاد حفاظت از کودکان نیز هشدار داده است که به دلیل «بحران غذایی بی‌سابقه» کودکان افغانستان بیش از هر زمانی در معرض گرسنگی قرار گرفته‌اند. این نهاد افزود که ۲۲.۸ میلیون نفر از جمله تقریبا ۱۴ میلیون کودک، در زمستان امسال با بحران یا سطح اضطراری ناامنی غذایی روبرو هستند.

به گفته این نهاد، بیش از ۵ میلیون کودک در حال حاضر تنها یک قدم با سوء‌تغذیه فاصله دارند و میلیون‌ها خردسال در معرض خطر قرار دارند.

نیرو‌های طالبان در پی خروج نیرو‌های بین‌المللی از افغانستان، و  پس از فرار «اشرف غنی» در ۲۴ مرداد ماه بر کابل پایتخت تسلط یافتند.

پس از آن کشورهای غربی کمک‌های خود را به کشور افغانستان  قطع کرده و گفته‌اند نمی‌خواهند به رژیمی کمک کنند که دختران را از تحصیل منع می‌کند و طرفدار بازگرداندن «مجازات شرعی»است.

با این حال کمک‌های بشردوستانه ترکیه به افغانستان ادامه دارد. فقط در یک ماه  اخیر هلال احمر ترکیه ۱۴۲ تن مواد غذایی و بنیاد همیاری‌های بشری ترکیه صد تن بذر گندم به افغانستان کمک کرده است.

اما با تمام هشدارهای جهانی از وقوع فاجعه انسانی در افغانستان دغدغه طالبان جذب نیرو برای ایجاد ارتش جدید افغانستان است.

«مولوی فصیح‌الدین» رئیس ستاد ارتش طالبان اعلام کرد: که برای ایجاد ارتش جدید افغانستان روند جذب۱۵۰ هزار نیرو آغاز شده است.

طالبان ۲۴ مرداد ماه پس از فرار «اشرف غنی» از کابل بدون درگیری وارد پایتخت افغانستان شد و روز بعد اعلام کرد که جنگ پایان یافته است.